Spalanie węgla bez dymu. O patencie wynalazcy z Kwidzyna coraz głośniej w Polsce

Reklama

Mówi się - nie ma dymu bez ognia, a czy może być ogień bez dymu? Kwidzynianin Marian Strzelczyk udowadnia że tak. Wynalazca i właściciel firmy EKO-WERY opatentował bezdymowy piec węglowy. To urządzenie nie tylko spala paliwo stałe ale też spala dym.

Pomysł jest genialny w swojej prostocie. Powietrze do spalania węgla jest podawane do pieca od góry. Jednocześnie miejsce spalania jest osłonięte tak, by dym nie szedł do góry. Nie ucieka do komina tylko wraca do paleniska. Skumulowane spaliny, z niewielką domieszką tlenu, trafiają do rozżarzonego węgla i tam następuje ich ostateczne dopalenie. Lotne produkty spalania przechodzą przez palenisko i opuszczają komorę spalania węgla dołem.

Ważnym, chociaż prostym elementem całej konstrukcji, jest specjalna pionowa płyta nazywana palnikiem czy utilizerem "eko-wery". To właśnie ona, rozgrzana do odpowiedniej temperatury, prawie całkowicie dopala gazowe produkty spalania. Najlepiej przedstawia to poniższy schemat.

eko-wery schemat działania

Źródło: Eko-Wery

Badania przeprowadzone przez Instytut Energetyki potwierdzają zalety wynalazku. Marian Strzelczyk z dumą pokazuje nam wyniki jakie uzyskał kocioł zasypowy MICHAŁ25. Piec bez drogich elektrofiltrów spełnia normy przewidziane dla 5 generacji kotłów. Na zdjęciu poniżej mamy zestawienie badań Instytutu Energetyki, porównanie parametrów pieca Mariana Strzelczyka z normami obowiązującymi w Polsce.

eko wery wyniki badań

Warto dodać, że prawie wszystkie klasyczne węglowe piece etażowe można w łatwy sposób przerobić na piece bezdymowe, dodając do nich specjalny "dopalacz" dymu opatentowany przez Mariana Strzelczyka. Modernizacja polega na wspawaniu palnika/płyty "eko-wery" do starego pieca i wycięciu otworu przeznaczonego do górnego nawiewu powietrza. Miasto Kwidzyn dotuje nawet takie przeróbki. Mieszkaniec Kwidzyna może liczyć na tysiąc złotych dofinansowania, co w wielu przypadkach pokrywa koszty modernizacji starego kotła. - Tematem zainteresowanych jest sporo miast z południa Polski, gdzie problem smogu jest najdotkliwszy - mówi wynalazca.

Włodzimierz Raszkiewicz

radiogdansk/foto youtube

Autor: 
Włodzimierz Raszkiewicz
Źródło: 

radiogdansk/foto youtube

video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama