Baterie litowe odchodzą na emeryturę. Zastąpią je papierowe, zasilane ludzką krwią.

Reklama

Baterie litowe mogą wkrótce odejść w zapomnienie, bo jedna z barcelońskich firm znalazła sposób na wyprodukowanie baterii na bazie papieru, które mogą jednorazowo zasilić niewielkie urządzenie.

W przeciwieństwie do dotychczasowych, baterie papierowe można po wykorzystaniu po prostu wyrzucić, bo nie stanowią zagrożenia dla środowiska.

- Robimy małe, nietoksyczne, tanie i nie podlegające recyklingowi ogniwa, które można wyrzucić bez jakiejkolwiek szkody dla środowiska, powiedział Juan Pablo Esquivel, inżynier elektronik pracujący nad rozwojem miniaturowych baterii papierowych w Narodowym Centrum Mikroelektronicznym na Uniwersytecie Barcelońskim.

Esquivel, który przyjechał do Barcelony z Meksyku w 2005 roku, uważany jest za jednego z 10 najbardziej innowacyjnych meksykańskich badaczy w przedziale wiekowym do 35 lat. Młody wynalazca przyznał, że zawsze obsesyjnie chciał robić rzeczy, które są "tanie, proste i lekkie". Po wynalezieniu papierowych baterii, Esquivel i jego zespół chcieli znaleźć dla nich uniwersalne, codzienne zastosowanie.

Jak donosi "The Mind Unleashed", liczne jednorazowe testy diagnostyczne (ciążowe, do pomiaru poziomu glukozy, wykrywające choroby zakaźne) zużywają bardzo mało energii. Większość z nich pracuje na bateriach litowych i w przeciwieństwie do zegarków czy pilotów, wyrzuca się je zaraz po wykorzystaniu.

Esquivel i jego koledzy postanowili wykorzystać płyny ustrojowe, takie jak ślina i krew, do zasilania małego ogniwa, które wygeneruje energię potrzebną do analizy próbki i wyświetlenia wyniku badania. Naukowcy zrozumieli, że wodór, metanol i etanol nie są jedynymi źródłami energii dla ogniw. Do wzbudzenia reakcji elektrochemicznych i wytworzenia energii elektrycznej można wykorzystać również płyny ustrojowe.

Nowe baterie z łatwością mogą dostosować się do różnych aplikacji z napięciem od 1 do 6 W i siłą od 1 do 100 mW. Oprócz tego, że są opłacalne, ogniwa na bazie papieru można wykorzystywać jako materiał do produkcji innych baterii.

Zdaniem firmy, papierowe baterie może aktywować każdy rodzaj cieczy. Wszystko wskazuje więc na to, że pewnego dnia nowy typ baterii zostanie wykorzystany przy diagnozowaniu na przykład chorób zakaźnych czy też ogólnego stanu zdrowia, u ludzi i zwierząt.

Autor: 
D.K./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Themindunleashed

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama