Uruchomiono największy rentgenowski laser na świecie

Reklama

Naukowcy z niemieckiego Centrum Elektronicznych Synchrotronów mówią, że pierwsze uruchomienie lasera otwiera nową erę badań w Europie. Operatorzy mówią, że pierwszy laserowy impuls trwał sekundę, a prędkość zostanie zwiększona do 27.000 błysków na sekundę.

W centrum badawczym w pobliżu Hamburga, w ubiegły czwartek został uruchomiony największy na świecie laser rentgenowski, którym będą fotografowane struktury i procesy na poziomie atomu.

Jak podaje AP, naukowcy z niemieckiego Centrum Elektronicznych Synchrotronów powiedzieli, że pierwsze uruchomienie lasera "oznacza nową erę badań w Europie”.

Operatorzy ujawnili, że pierwszy laserowy impuls trwał sekundę, ale do września kiedy to laser zostanie oficjalnie użyty do badań, jego prędkość zostanie zwiększona do 27.000 błysków na sekundę,

Nowe obszary badań

Naukowcy mają nadzieję, że tzw. projekt XFEL (European X-ray free electron laser) otworzy nowe obszary badań, takie jak molekularne mapowanie struktury nowych leków i monitorowanie biochemicznych reakcji w czasie rzeczywistym. W projekcie zostały uwzględnione instytucje z Niemiec, Francji, Włoch, Polski, Rosji i Hiszpanii.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama