Naukowcy tworzą drukowane w 3D silikonowe sztuczne serca, które pracują jak prawdziwe organy

Reklama

• Miękkie, sztuczne serce zostało stworzone przy użyciu najnowszej technologii druku 3D

• Wykonane z silikonu, ’kształtem i funkcją’ imituje ludzkie serce

• Jednak prototyp wytrzymuje zaledwie około 3 000 uderzeń –od 30 do 45 minut

• Niezliczona ilość potrzebujących umiera każdego roku z powodu braku dawców serca

• Szwajcarscy wynalazcy pracują nad udoskonaleniem swojego modelu


Jesteśmy o krok bliżej do operacji przeszczepu serca niewymagającej ludzkiego dawcy. Naukowcy wykorzystując technologię druku 3D wyprodukowali miękkie, sztuczne serce wykonane z silikonu.

W dużym stopniu naśladuje ono ludzkie serce ’formą i funkcją’, zgodnie z założeniem jego szwajcarskich twórców.

Choroby serca nadal pozostają zabójcą numer jeden na całym świecie, powodując 17,3 miliona zgonów każdego roku ; problem jest spotęgowany ogromnym deficytem dawców serca.

Zrobione na zamówienie sztuczne serce to nieoceniony postęp w medycynie, dzięki któremu można będzie oszczędzić życie niezliczonych istnień ludzkich.

Niemniej jednak, naukowcy mają jeszcze jeden problem do pokonania: prototyp organu wytrzymał zaledwie około 3 000 uderzeń to jest 30 - 45 minut.

Próbny egzemplarz, uzyskanego dzięki technologii 3D, silikonowego serca ’formą i funkcją’ precyzyjnie naśladuje prawdziwe.

Naukowcy ze Szwajcarskiej Wyższej Szkoły Technicznej w Zurychu, którzy stworzyli sztuczne serce, pracują nad dalszym zwiększeniem efektywności swojego najnowszego wynalazku.

'Naszym celem jest stworzenie sztucznego serca mniej więcej takiego samego rozmiaru, jak serce pacjenta, które w sposób znakomity naśladowałoby ludzkie serce ’w formie i funkcji’, powiedział Nicholas Cohrs, doktorant pracujący w szwajcarskim zespole.

Zlecenie na ludzkie serce

Ważące 90 g (13.8 ml) silikonowe serce jest trochę cięższe od tej samej wielkości ludzkiego serca.

Jest wyposażone w lewą i prawą komorę, jak ludzkie serce, a także dodatkową komorę, która zarządza zewnętrzną pompą – zastępując skurcz mięśnia ludzkiego serca.

Mankament : prototyp obecnie wytrzymuje zaledwie około 3 000 uderzeń to jest od 30 do 45 minut.

Sprężone powietrze wypełnia i uchodzi z tej trzeciej komory, przeznaczonej do tego, by pompować krew przez komorę pierwsza i drugą ; w trakcie badań został wykorzystany płyn o takiej samej lepkości jak krew.

Naukowcy mają nadzieję, że wynalazek pewnego dnia zastąpi mechaniczne pompy używane w przypadku, gdy ludzie dochodzą do siebie po niewydolności serca lub czekają na serce dawcy, a które obarczone są ryzykiem awarii lub wywołania powikłań u pacjentów.

Nowy kierunek

Aby produkować opłacalny sztuczny organ, który naprawdę będzie mógł ratować życie, jego żywotność trzeba będzie przedłużyć i znacznie poprawić wytrzymałość materiału, z którego jest zrobione.

Produkcja miękkiego, drukowanego w 3D, bijącego serca ludzkiego jest obiecującym kierunkiem w światowej medycynie.To była po prostu kwestia celowości’, mówi dr Cohrs. 'Naszym celem nie było serce gotowe do transplantacji, ale nowy kierunek rozwoju sztucznego serca’. Wielki zabójca: choroby układu krążenia pozostają zabójcą numer jeden na całym świecie, powodując 17,3 miliona zgonów każdego roku. Problem potęguje ogromny deficyt dawców serca.

Wynalazek zrodził nadzieję, że pewnego dnia silikonowe serce zastąpi zawodne mechaniczne pompy.

'Jako inżynier-mechanik, nigdy bym nie przypuszczał, że kiedykolwiek będę trzymał w rękach miękkie serce, powiedział Anastasios Petrou, także zaangażowany w badania. ’Jestem zafascynowany całym przedsięwzięciem’, wyznał.

Badanie zostało opublikowane w piśmie Artificial Organs.

Autor: 
Claudia Tanner/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Mailonline

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama