W tych krajach chorzy na raka mają największe szanse na przeżycie

Reklama

Międzynarodowe badanie Konkord 3 wykazało, że szanse przeżycia chorych na raka rosną na świecie od roku 2000. Mimo to, dalej występują znaczne różnice mi między krajami i rodzajami nowotworów.

Zespół badaczy, skupiony wokół Klaudii Aleman z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej, przeanalizował dane na temat chorych z 71 krajów i regionów, i pogrupował je w pięcioletnie okresy : od 2000 do 2004, od 2005 do 2009 i od 2010 do 2014. Każdy okres to średnia liczba pacjentów, którzy przeżyli 5 lat od postawienia diagnozy.

- Ciągły monitoring światowych trendów, jeśli chodzi o przeżywalność chorych na raka, odgrywa bardzo ważną rolę w ogólnej ocenie wydolności służby zdrowia. Mamy nadzieję, że pomoże on również w planowaniu strategii walki z nowotworami, powiedziała Klaudia Aleman dla pisma "Lancet".

Badanie objęło 18 rodzajów i grup raka, w przybliżeniu jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwór typu : czerniak, rak przełyku, żołądka, okrężnicy, odbytnicy, wątroby, trzustki, płuc, piersi, trzonu macicy, jajnika, prostaty u dorosłych, jak również rak mózgu, białaczka i chłoniak u dorosłych i dzieci.

Badanie pokazało, że chorzy na raka największe szanse na przeżycie mają w USA i Kanadzie, w Australii i Nowej Zelandii oraz w Europie Północnej tj. w Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji.

W Danii, w ciągu analizowanego okresu, zauważono duży spadek śmiertelności chorych, a to dzięki mądrym inwestycjom, działaniom skracającym pacjentom drogę do leczenia oraz kontroli szpitali pod kątem list oczekujących na leczenie.

Najwięcej różnic zauważono u dzieci chorych na raka mózgu. O ile w Brazylii stopa przeżycia wynosi 28,9 %, to w Szwecji aż 80%.

Autor: 
M.A/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

focus.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama