ZAPOMINACIE? Kiedy przeczytacie, dlaczego wam się to ciągle przydarza, będziecie przeszczęśliwi

Reklama

Nowe badania wykazują, że zapominanie, prawdopodobnie, wywołuje w mózgu mechanizm obronny, którego celem jest to, byśmy nie byli zalewani nadmiarem informacji. Innymi słowy, chodzi o zdrowy sposób funkcjonowania mózgu.

Rezultaty badań mogą wam ulżyć, jeśli ciągle zapominacie gdzie zostawiliście klucze, ale również mogą pomóc w zrozumieniu, w jaki sposób działa mózg, pisze Science Alert.

Wymazywanie zbędnych i przestarzałych informacji

Dwóch naukowców z Uniwersytetu w Toronto twierdzi, że celem pamięci nie jest przenoszenie najdokładniejszych, najbardziej przydatnych informacji, które by nam pomogły podejmować świadome decyzje.

- Ważne, że mózg zapomina nieistotne szczegóły, a zamiast tego skupia się na rzeczach, które pomogą w podejmowaniu decyzji w rzeczywistym świecie, wyjaśnia jeden z naukowców Blake Richards.

Richards i jego kolega Paul Frankland przejrzeli opublikowane kiedyś prace, które w różny sposób podchodziły do pojęcia pamięci. Niektórzy badacze studiowali neurobiologiczny aspekt przypominania sobie, inni z kolei neurobiologię zapominania.

- Znaleźliśmy wiele dowodów na to, że istnieją mechanizmy, które decydują o zapominaniu i że różnią się one od tych, odpowiedzialnych za przechowywanie informacji, powiedział Farkland.

W wyniku badań naukowcy doszli do wniosków świadczących o celowym słabnięciu sieci synaptycznych między neuronami, które biorą udział w kształtowaniu pamięci i stwierdzili, że nowe neurony "piszą" poprzez już istniejące w pamięci informacje, a te w konsekwencji utrudniają im dostęp.

Sens pamięci

Dlaczego mózg próbuje nas zmusić do zapominania ? Richards i Frankland proponują dwie odpowiedzi.

Po pierwsze, zapominanie ułatwia adaptację nowych sytuacji i uwalnia nas od pamięci, która nie jest nam już potrzebna.

Drugi, zapominanie umożliwia nam generalizację przeszłych zdarzeń, abyśmy łatwiej podejmowali decyzje o czymś nowym, co w sztucznej inteligencji znane jest jako regularyzacja.

- Jeśli próbujecie porusza się po świecie, a wasz mózg stale wydobywa liczne kolidujące ze sobą zapamiętane informacje, macie problem z podjęciem dobrej decyzji, powiedział Richards.

Uczeni uważają, że ilość wymazanych z pamięci informacji zależy od okoliczności, bo szybciej zmieniające się sytuacje wymagają szybszego zapominania.

Nie ma żadnych wątpliwości, jak frustrujące jest, i czasem świadczy o poważnych problemach, zapominanie informacji, które regularnie staramy się sobie przypomnieć. Ale nowe badania sugerują, że pewien stopień utraty zdolności do przypomnienia sobie może być w rzeczywistości wrodzonym mechanizmem, którego celem jest to, byśmy stali się mądrzejszymi.

- Zawsze podziwiamy ludzi, którzy dają sobie radę z quizami, ale sens pamięci leży nie w tym, że można przypomnieć sobie kto wygrał mistrzostwa 1972 roku. Sensem pamięci jest to, że może ona z was zrobić inteligentnych ludzi, którzy są w stanie podejmować decyzje w zależności od okoliczności, a ważną regułą tego jest : utrata pewnych informacji czyli zapominanie, wyjaśnia Richards.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Dnevni avaz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama