Kiedy człowiek umrze, w mózgu zostaje świadomość

Reklama

Uważamy, że człowiek umiera, gdy ustaje praca jego serca, ale czy tak jest naprawdę ? Według klinicystów, śmierć następuje w momencie, gdy serce przestaje bić, w skutek czego ustaje krążenie krwi, oddech, ustają funkcje mózgu. Z filozoficznego punktu widzenia śmierć to moment, w którym kończy się życie i nie ma od tego odwrotu.

Obecnie, po latach badań i rozwijania nowych technologii może się zdarzyć, że człowiekowi przestanie bić serce, będzie martwy, ale możemy go jeszcze przywrócić do życia

Nowoczesne metody przywracania do życia ratują nas przed śmiercią, ale, co tak naprawdę oznacza bycie martwym.

Bez ludzi, którzy mieli szczęście "powrócić" do żywych, naukowcy mogli tylko przypuszczać, co się dzieje ze świadomością gdy umrzemy, a dokładniej czy ona umiera razem z nami, czy trochę później.

W ostatnich badaniach naukowcy doszli do wniosku, że komórki naszego mózgu mogą żyć jeszcze parę dni po naszej fizycznej śmierci.

Jesteście martwi, ale komórki waszego mózgu nie muszą.

- Fantastyczne jest to, że pewnego dnia, gdy umrzemy, nasze komórki same zdecydują kiedy umrzeć. Stopniowo przejdą przez proces umierania. Nie twierdzę, że mózg, czy inna część ciała dalej funkcjonuje po śmierci, ale komórki nie przechodzą natychmiast z żywych w martwe, są bardziej odporne od umierającego właściciela, niż to sobie wyobrażamy, powiedział dr Sam Parnia.

Po badaniach przeprowadzonych na myszach naukowcy doszli do wniosku, że geny jeszcze tygodniami żyją po śmierci ich właściciela.

Podczas eksperymentu przeprowadzonego w Kanadzie, z czterech pacjentów odłączonych od aparatury podtrzymującej życie, tylko jeden 10 minut po wykluczeniu u niego jakichkolwiek funkcji życiowych emitował fale delta, świadczące o aktywności elektrycznej wewnątrz mózgu.

Ludzie, którzy przeżyli śmierć kliniczną często podają identyczne opisy : silne światło, uwolnienie od bólu fizycznego i uczucie spokoju. Naukowcy uważają to za halucynacje, ale też brakuje im odpowiednich słów, by nazwać to, o czym mówią pacjenci doświadczający obrazu śmierci na stołach operacyjnych, ich szczegółowe opisy tego, co działo się wokół, gdy byli martwi.

Dalej nie wiadomo, dlaczego komórki są odporne na śmierć.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Newsweek/blick.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama