Marokańskie fosylia: najstarsze szczątki człowieka

Reklama

​Skamieniałości znalezione w marokańskim Jebel Irhoudu są najstarszymi szczątkami człowieka i zupełnie zmieniają spojrzenie na temat pochodzenia Homo sapiens.

Wiedza na temat pochodzenia człowieka diametralnie się zmieniła po odkryciu skamieniałości w marokańskim Jebel Irhoud, które okazały się o 100 000 lat starsze, niż którekolwiek z dotychczas znalezionych szczątków naszego gatunku.

"Odkrycie to dotyczy korzeni naszego gatunku, starożytnego Homo sapiens znalezionego w Afryce lub gdzie indziej", powiedział Jaean-Jacques Hublin, jeden z wiodących badaczy i dyrektor sekcji ewolucji człowieka w Instytucie Maxa Plancka w Lipsku.

W "zbiorowisku ludzkich szczątków” zostały znalezione czaszki, kości kończyn i zęby co najmniej pięciu osób. Liczą sobie 300 000 lat, co jest prawdziwą sensacją w dziedzinie antropologii.

Odkrycie w Północnej Afryce, a nie na wschodzie czy w Afryce Subsaharyjskiej, zmieniło dotychczasową wiedzę.

Rozpowszechniony w całej Afryce

Zęby i twarze przypominają te współczesnych ludzi, ale wydłużone kształty czaszki dowodzą, że mózg potrzebował znacznie więcej czasu, by ewoluować do obecnego kształtu.

Paleoantropolog Philipp Gunz ocenia, iż najnowsze odkrycia mówią, że twarzoczaszka Homo sapiens formowała się na wzór dzisiejszej bardzo wcześnie w historii tego gatunku, ale kształt mózgu, a prawdopodobnie i jego funkcja znacznie później.

Biorąc pod uwagę wygląd twarzy i zębów Hublin ocenia, że do tego stopnia przypominała ona dzisiejszą, że trudno byłoby je odróżnić, gdyby im na głowę włoży kapelusz.

Przed odkryciem w Jebel Irhoud, położonym między miastem Marrakesz a wybrzeżem Maroka, najstarszymi znanymi dotąd szczątkami Homo sapiens były te pochodzące z etiopskiego znaleziska Omo Kibish, którego wiek szacuje się na 195 000 lat.

Naukowcy są zgodni, że Homo sapiens pochodził z Afryki, ale odkrycia z Maroka mówią, że historia ewolucji najprawdopodobniej objęła cały kontynent, i że Homo sapines 300.000 lat temu był szeroko rozpowszechniony w całej Afryce.

Szczątki pięciu osób

"Przesłanie, które chcielibyśmy przekazać jest takie, że nasz gatunek jest znacznie starszy, niż do tej pory sądzono i nie pojawił się, jak" Adam w małym raju " gdzieś w Afryce Wschodniej. To panafrykański proces, znacznie bardziej kompleksowy, niż wcześniej sądzono", powiedział Hublin.

Dodał, że "Prawdopodobnie przed 300 000 laty, przed Jebel Irhouda, przodkowie naszego gatunku rozprzestrzenili się po całym kontynencie afrykańskim i cała Afryka brała udział w tym procesie”.

Marokańskie fosylia odkryte w jaskini to szczątki trzech osób dorosłych, jednego nastolatka i jednego dziecka w wieku ośmiu lat. Byli to prawdopodobnie myśliwi- zbieracze.

W ich pobliżu znaleziono również kości zwierząt, wśród których były gazele i zebry, na które polowali oraz kamienne narzędzia takie, jak włócznie i noże, a także dowody świadczące o wykorzystaniu ognia.

Określenia wieku skamieniałości z Maroka podjął się Daniel Richter. Zrobił to techniką termoluminiscencji, której używa się od lat 80-tych ubiegłego wieku.

"Niemal wszędzie w Afryce znajdowaliśmy typ broni również datowanej na 300.00 lat, ale nie wiedzieliśmy, kto mógł ją wyrabiać, powiedział Richter, a teraz naukowcy mogą ją powiązać z Homo sapiens.

Więcej gatunków człowieka na świecie

Wiele różnych grup koegzystowało ze sobą, nie tylko w bardzo odległych regionach, ale i na sąsiednich obszarach.

Homo sapiens jest dzisiaj jedynym gatunkiem ludzkim, ale 300 000 lat temu, prawdopodobnie dzielił planetę z kilkoma dziś wymarłymi krewnymi z Eurazji, Neandertalczykami na zachodzie, Homo Denisovan na wschodzie i innymi w Afryce.

"W ten sposób, przez długi czas koegzystowało na świecie więcej gatunków człowieka. Krzyżowali się ze sobą, zżywali, wymieniali geny", twierdzi Antoine Balzeau- paleoantropolog, który nie uczestniczył w odkryciu, ale uważa, że jest "świetne".

Hublin wnioskuje, że dziś coraz bardziej odchodzimy od linearnej wizji ludzkiej ewolucji, według której gatunki uszeregowywały się jeden za drugim".

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama