Pałac pamięci (mindpalace). Jest pewna sztuczka, która pomoże wam zostać mistrzem zapamiętywania

Reklama

Niektórzy z was żalą się na słabą pamięć, a inni przeciwnie- wszystko pamiętają. Czy dobra pamięć to coś, z czym się rodzimy, czy też musimy nad nią popracować?

Dotychczasowe badania potwierdzają, że istnieje sprawdzony sposób na polepszenie pamięci. Najbardziej efektywna jest technika tworzenia "pałacu pamięci”.

Funkcjonuje następująco : żeby, przykładowo, zapamiętać każdą pozycję ze spisu rzeczy do kupienia, należy stworzyć łatwy do zapamiętania obraz każdej z nich. Trzeba to zrobić w miejscu dobrze sobie znanym, na przykład w salonie.

Jeśli, powiedzmy, macie kupić jajka, wyobraźcie sobie kurę, która znosi jaja na waszym stole. Albo, jeśli macie kupić sok pomarańczowy, wyobraźcie sobie, że takim sokiem spryskane są ściany waszego mieszkania.

Przedstawiona technika zapamiętywania nie jest nowa, ale badanie opublikowane w ubiegłym roku pokazuje, że każdy, kto chce poprawić swoją pamięć powinien z niej korzystać.

W ramach badania naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu Radboud zaprosili 23 osoby z całego świata, biorące udział w ćwiczeniach w zapamiętywaniu. Chcieli porównać ich rezultaty z rezultatami "przeciętnych" ludzi, którzy nigdy nie próbowali tej metody. Zaproszeni przeszli sześciotygodniowe szkolenie, w ramach którego im więcej ćwiczyli, tym bardziej ich mózg przypominał mózg mistrza zapamiętywania.

- Nieprawdopodobne możliwości zapamiętywania nie są wrodzone. Ważne, by ćwiczyć, powiedział neurolog i główny autor badania Martin Dresler.

Zdaniem Tony`ego Buzana, autora licznych książek o pamięci, sztuka polega na tym, żeby nasz pałac pamięci był : "obrazowy, zwariowany, zachęcający, nadrealny, aromatyczny, seksualnie pobudzający, zmysłowy, aktywny, mobilny, śmieszny, absurdalny, fantastyczny i podobny do kreskówki".

Nie panikujcie, gdy po raz kolejny zapomnicie spisu zakupów, bo już po chwili przypomnicie sobie swój pałac pamięci.

Autor: 
M.A/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

independent.co.uk

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama