W ciele człowieka odkryto nowy organ

Reklama

Ten nowy organ to interstitium, a naukowcy twierdzą, że pomoże im on w lepszym rozumieniu rozprzestrzeniania się nowotworów.

Naukowcy z centrum medycznego Mount Sinai Beth Israel w Nowym Jorku odkryli w ludzkim ciele zupełnie nowy organ.

To, co do niedawna było grubą warstwą tkanki łącznej, jest tak naprawdę rzędem komórek wypełnionych cieczą.

Formacje będące nowym organem znajdują się tuż pod skórą i są nim pokryte płuca, jelita, żyły i mięśnie. Tworzą one sieć wytrzymałych i rozciągliwych zespołów proteinowych.

Związek z immunologiczną reakcją organizmu

Jak pisze Scientific Reports, zespół stojący za odkryciem twierdzi, że znalezione formacje służą prawdopodobnie do absorbcji potencjalnych uderzeń, a tym samym do ochrony wrażliwych tkanek przed uszkodzeniem.

Petros Benias i David Carr-Locke z biologicznego centrum Mount Sinai Beth Israel natknęli się na interstitium badając przewody żółciowe pacjenta w poszukiwaniu komórek nowotworowych.

Doszli do wniosku, że podczas dotychczasowych badań ludzkiego ciała przeoczono interstitium, ponieważ metoda pobierania próbek do analizy mikroskopowej wymaga osuszenia ich z płynów, przez co struktura nowo odkrytego organu ulegała zniszczeniu.

Zamiast zidentyfikować interstitium, jako rozmieszczone w całym ciele ’poduszeczki’ wypełnione cieczą, płaskie formacje uważane były za warstwę tkanki łącznej.

"W czasie biopsji, ten wypełniony cieczą twór zawsze wydawał się twardy, ale teraz już wiadomo co to jest, i że znajduje się właściwie w całym ciele", wyjaśnia patolog z New York University Neil Theise.

Zamrożona przed biopsją tkanka została pobrana od 12 pacjentów. Zamrożenie umożliwiło zachowanie właściwej anatomii nowo znalezionej struktury.

Nowe metody testów na nowotwory

Naukowcy zrozumieli, że ciecz wypełniająca interstitium odpływa do systemu limfatycznego, czyli sieci naczyń przewodzących limfę, a to powiązane jest z reakcją immunologiczną organizmu.

Ze względu na fakt, że naczynia limfatyczne umożliwiają szybszy przepływ cieczy z interstitium przez ciało, powiązane ze sobą komórki przyczyniają się prawdopodobnie do powstania skutku ubocznego w postaci szybszego przenoszenia się w organizmie komórek nowotworowych.

Jak donoszą media, naukowcy są zdania, że znając to wszystko wkrótce odkryją nowe rodzaje testów na obecność nowotworów.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama