Astronauci: Przebywają w kosmosie i mózg im ’odpływa’

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
pon., 11/06/2017 - 11:21 -- koscielniakk

Długotrwałe wystawienie na mikrograwitację podczas podróży kosmicznych, powoduje u astronautów rozwój rzadkiego zespołu neurologicznego wywołanego przesunięciem mózgu w górę i uciskiem na czaszkę, pisze Newsweek.

 

„Badania wykazały, że około 40% astronautów powracających z misji kosmicznych informuje o problemach neurologicznych”, mówi dr Donna Roberts, kierownik badań opublikowanych w tym tygodniu w New England Journal of Medicine.

Płat potyliczny, leżący w tylnej części kory mózgowej, którego dotyka zespół, jest odpowiedzialny za wzrok. Astronauci często zgłaszają objawy takie jak : zamglone widzenie, optyczne dyski, migreny, bóle głowy i wysokie ciśnienie krwi. Amerykańska Agencja Kosmiczna nazwała te dolegliwości "syndromem zaburzenia widzenia i ciśnienia wewnątrzczaszkowego" (VIIP).

Mózg pływa w płynie mózgowo-rdzeniowym, bo tak funkcjonuje anatomia, ale jak wykazuje badanie, jest to również efekt grawitacji.

Dla celów niniejszego badania zeskanowano mózgi 34 astronautów przed i po podróży w kosmos. W długą podróż do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) poleciało 18 kosmonautów, którzy spędzili tam około dwóch lat. Pozostałych 17 latało na krótkie misje trwające kilka tygodni.

Dr Roberts mówi, że skanowanie przeprowadzone po podróży pokazało, że nie ma żadnych zmian w mózgu astronautów, którzy polecieli na krótko, ale że doszło do istotnych zmian u tych, którzy polecieli na stację kosmiczną.

Jest to proces zwrotny. Wszystko wróci na swoje miejsce, gdy kosmonauci wrócą na Ziemię i gdy ich ciała ponownie dostosują się do warunków panujących na naszej planecie.

VIIP jest zjawiskiem rozpoznanym stosunkowo niedawno. Niektóre kwestie z nim związane zdumiewają naukowców, bo nie wszyscy kosmonauci wracający z długich misji cierpią z powodu upośledzonego widzenia. Badacze z NASA twierdzą, że może istnieje jakaś biologiczna przyczyna, z powodu której niektórzy astronauci są bardziej podatni na rozwój syndromu VIIP, a inni mniej.

Na całym świecie astronauci stanowią niewielki procent pacjentów z VIIP, ale ich stan jest podobny do stanu cierpiących na Ziemi. Dr Matthew Fink, neurolog z Uniwersytetu Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku mówi, że zmiany pozycji mózgu dają się zauważyć u pacjentów, którzy długo leżą lub... uprawiają jogę.

„Moja żona uprawia jogę i ciągle jej mówię, żeby nie stała na głowie”, mówi Fink.

Autor: 
M. Milikšić/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Newsweek

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama