Astronomiczna sensacja: Dwie czarne dziury połączyły się, a efekt jest fascynujący

Reklama

14 sierpień 2017 roku wejdzie do historii astronomii jako dzień, w którym po raz pierwszy trzy detektory zarejestrowały falę grawitacyjną. Do niedawna takie pomiary były możliwe dzięki dwóm amerykańskim detektorom należącym do LIGO, ale ten sygnał wychwycił także włoski detektor Virgo.

Analiza danych pokazuje, że fala grawitacyjna powstała w wyniku połączenia się dwu stosunkowo ciężkich czarnych dziur, jedna miała masę około 53 mas Słońca, a druga 25.

Falę grawitacyjną GW170814 jako pierwszy zarejestrował detektor należący do LIGO w Livingstone, osiem milisekund później detektor w Hanfordzie, a sześć milisekund później detektor we Włoszech. Na podstawie danych o czasie można obliczyć, z której części Wszechświata pochodziła fala, a dzięki temu, że tym razem wychwyciły ją trzy detektory, naukowcy mogli dość dokładnie obliczyć w jakiej odległości i gdzie doszło do tego kosmicznego zdarzenia : między konstelacjami Eridan i Horologium, w odległości 1,8 miliarda lat świetlnych od Ziemi.

„Przed astronomią otworzyły się nowe możliwości. Dzięki trzeciemu detektorowi możemy bardzo precyzyjnie określi

położenie i odległość źródła fali grawitacyjnej”, mówią Bruce Allen i Alessandra Buonanno z Instytutu Fizyki Grawitacyjnej Maxa Plancka.

Najnowsze dane zostaną opublikowane w czasopiśmie Physical Review Letters.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

welt.de

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama