CUD W KOSMOSIE. Na Marsie odkryto bor

Reklama

Jak donosi Space, łazik amerykańskiej agencji kosmicznej NASA Curiosity znalazł na Marsie w kraterze Gale bor, co jest kolejnym dowodem na to, że kiedyś na czerwonej planecie było życie.

Bor jest z punktu widzenia astrobiologów bardzo ciekawym pierwiastkiem chemicznym, który na Ziemi stabilizuje rybozę. Ryboza, monosacharyd, jest kluczowym elementem kwasu rybonukleinowego (RNA), którego molekuły obecne są we wszystkich żywych komórkach i umożliwiają zachodzenie procesów metabolicznych. Ale, ryboza jest niestabilna i uważa się, że to właśnie bor ją stabilizuje, poinformowała RNK.

Rozpuszczony w wodzie, bor zamienia się w boran, który w reakcji z rybozą pozwala na formowanie RNA.

Łazik Curiosity, który na Marsie tnie laserem kamienie i bada minerały, znalazł chemiczny odcisk boru w mineralnej żyle siarczanu wapnia na skalistym gruncie krateru Gale, szerokiego na 154 km.

Zdaniem naukowców, żyły powstały tam dzięki obecności pradawnych wód podziemnych, co oznacza, że woda miała w swoim składzie bor. Wykrycie boru w żyle siarczanu wapnia wskazuje na to, że boran był obecny w wodzie "o temperaturze od 0 do 60 stopni Celsjusza z neutralnym do zasadowego pH”, donosi Space.

"Dlatego uważa się, że boran odgrywa ważną rolę w tworzeniu RNA – jednego z podstawowych elementów życia. Znalezienie boru na Marsie sugeruje, że istniało tam kiedyś życie", powiedział w imieniu kierownika badań Patrick Gasda, badacz z Państwowego Laboratorium w Los Alamos, w Nowym Meksyku.

Biorąc pod uwagę, że boran zidentyfikowano w kraterze liczącym 3,8 mld lat, młodszym od jakikolwiek formy życia na Ziemi, można przypuszczać, że warunki do życia istniały na starym Marsie niezależnie od Ziemi.

Odkrycie boru jest jeszcze jednym dowodem na to, że dawno temu na czerwonej planecie istniało życie. Odkąd Curiosity w 2012 roku wylądował na Marsie zdążył odkryć, że czwarta planeta od Słońca miała kiedyś na swojej powierzchni wodę, system rzek i jezior oraz pokłady minerałów, które znalezione zostały na górze Sharp w centrum krateru Gale.

Autor: 
M. Milikšić/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Space

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama