Fizycy obliczyli, kiedy Wszechświat rozpadnie się. Wiedzą też jak to się stanie

Reklama

Wszechświat mógłby przestać istnieć w ten sam sposób, w jaki powstał : w wyniku wielkiego wybuchu, wynika z badań fizyków z Harvard University.

Naukowcy odkryli, że destabilizacja bozonu Higgsa – cząstki elementarnej, która nadaje masę innym cząstkom - może doprowadzić do eksplozji energii, która objęłaby cały Wszechświat, wbrew prawom fizyki i chemii.

W pracy opublikowanej w ubiegłym miesiącu w "Physical Review D", fizycy obliczyli również, kiedy Wszechświat mógłby się rozpaść.

Sądząc po ich obliczeniach mogłoby się to stać za 10¹³⁹ lat, ale na pewno nie przed 10⁵⁸.

Bozon Higgsa, odkryty został w 2012 roku. Naukowcy nadali przyspieszenie dwóm wiązkom protonów i doprowadzili do zderzenia w Wielkim Zderzaczu Hadronów w Instytucie Naukowym CERN. „Nieuchwytna cząstka”, jak się okazało, posiada niepokojącą cechę pozwalającą jej na metastabilność.


Naukowcy wierzą, że rozpad Wszechświata być może już się rozpoczął, tylko my o tym nie wiemy, bo bozon Higgsa, chociaż odkryty, nie został jeszcze przebadany.

- Wygląda na to, że jesteśmy dokładnie na granicy stabilnego i niestabilnego Wszechświata, powiedział dla " The Sun" Joseph Lykken, fizyk z amerykańskiego Fermi National Accelerator Laboratory, który nie brał udziału w badaniach.

- Znajdujemy się w punkcie, w którym Wszechświat jeszcze długo będzie istniał, ale tak czy inaczej nastąpi wielki wybuch.

Autor: 
M.A/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

businesinssider.com

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama