Indie wysłały w kosmos setnego satelitę. Będzie nadzorował granice kraju.

Reklama

W związku z programem kosmicznym Indie zarezerwowały w budżecie 4 mld dolarów. Setny satelita został wystrzelony decyzją premiera Narendra Modi, który zaczął postrzegać Ziemię jako potencjalnego zleceniobiorcę szeroko pojętych usług realizowanych w kosmosie.

Rakieta zabrała ze sobą 31 satelitów.

"Wystrzelenie setnego satelity jest wielkim osiągnięciem i kreuje świetlaną przyszłość dla indyjskiego programu kosmicznego", napisał Modi na Twitterze.

W budżecie programu Indie zarezerwowały 4 mld dolarów. Modi ma nadzieję, że ostatni start polepszy perspektywy na zdobycie większych udziałów w wartym ponad 300 mld dolarów światowym przemyśle kosmicznym. Jeśli chodzi o programy kosmiczne, Indie znane są z finansowej szczodrości.

Biznes związany z komercyjnymi satelitami rozwija się bardzo intensywnie. Telekomunikacyjne i internetowe firmy, jak również przeciętni odbiorcy ich usług chcą coraz lepszych i technologicznie zaawansowanych rozwiązań.

Promocja programu kosmicznego

Rząd Indii intensywnie promuje własny program kosmiczny. W lutym ubiegłego roku podczas tylko jednej misji wystrzelono 104 satelity, niemal wszystkie w ramach zewnętrznych umów handlowych.

Satelita wystrzelony w piątek zostanie wykorzystany do lepszego nadzoru granic i pozyskania zdjęć Ziemi o wysokiej rozdzielczości.

Naukowcy z Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO) powiedzieli, że zdjęcia satelitarne zostaną wykorzystane przez Indyjską Agencję Bezpieczeństwa do śledzenia militarnej aktywności krajów sąsiednich (Pakistanu, Chin, Bangladeszu, Sri Lanki i Nepalu).

​​

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama