„Kepler” odkrył w naszej galaktyce dziesięć planet podobnych do Ziemi

Reklama

NASA ogłosiła, że dziesięć nowo odkrytych planet krąży wokół swoich gwiazd w odległości takiej samej, jak Ziemia wokół Słońca.

Amerykańska Agencja Kosmiczna odkryła w naszej galaktyce dziesięć skalistych planet wielkości Ziemi, na których hipotetycznie mogła znajdować się woda w stanie ciekłym i inne składniki podtrzymujące życie.

NASA w miniony poniedziałek opublikowała swoje badania na temat 219 potencjalnych egzoplanet, planet spoza Układu Słonecznego, które odkrył kosmiczny teleskop „Kepler" w ciągu czterech lat, odkąd został uruchomiony w 2009 roku.

Dziesięć odkrytych planet krąży wokół swojego słońca w odległości podobnej jak Ziemia, co się nazywa „strefą życia” i oznacza, że temperatura na powierzchni planet mogła podtrzymywać wodę w stanie ciekłym i hipotetycznie, życie.

"Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Może „Kepler” powiedział nam to pośrednio, choć musimy mieć jakieś potwierdzenie, że chyba nie jesteśmy sami", powiedział naukowiec z NASA Mario Perez na konferencji prasowej.

Inni naukowcy zgadzają się z tym, że jest nadzieja, iż gdzieś w innym miejscu rozwija się życie.

"Świadczy to o tym, że planety wielkości Ziemi, które krążą w nadającej się do życia strefie wokół swojej gwiazdy podobnej do Słońca, nie są rzadkością", powiedział astronom z Uniwersytetu Harvarda Avi Loeb.

Planety potencjalnie nadające się do życia

NASA twierdzi, że to ósme badanie jest jak dotąd najbardziej szczegółowe.

Dotyczy ono 4 034 planet, które odkrył "Kepler" ; 2 335 planet to potwierdzone egzoplanety.

"Kepler” to pierwszy kosmiczny teleskop, który w strefie nadającej się do życia może znaleźć planety wielkości Ziemi.

Astronomowie używali także innych metod w celu odnalezienia egzoplanet ; do tej pory zostało potwierdzonych ponad 3 600 egzoplanet, a znaleziono 62 planety potencjalnie nadające się do życia.

"Liczba ta mogłaby być bardzo, bardzo mała, ale i tak jestem zachwycona", mówi Courtney Sosem, badaczka z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama