Księżyc Jupitera jest głównym kandydatem na pozaziemskie miejsce do życia.

Reklama

Po drobiazgowych analizach danych naukowcy są pewni, że sonda kosmiczna Galileo przeleciała przez słup wody, który przebił się przez lodową pokrywę.

Zdaniem badaczy, mające 20 lat dane pozyskane z Galileo świadczą o tym, że na Europie- księżycu Jupitera może istnieć życie.

Należący do NASA statek kosmiczny był pierwszym, jaki w 1995 roku wszedł w orbitę gazowego olbrzyma. Jego odczyty długo dezorientowały specjalistów.

Słup wody i oceany pod lodem

Teraz są jednak pewni, że Galileo przeleciał wtedy przez słup wody, swojego rodzaju gejzer, który przebił się przez lodową powierzchnię Europy.

Pod tą lodową pokrywą prawdopodobnie znajduje się ocean, dwukrotnie większy od wszystkich ziemskich oceanów razem wziętych.

W tamtym momencie sonda była 200 km nad Europą.

"Od dawna wiemy, że na Europie jest niemal wszystko, czego ludzie potrzebują do życia, przynajmniej takiego, jakie znamy. Jest woda, energia, węgiel. Ewentualne życie jest tym, czego szukamy", powiedziała Elizabeth Turtle z laboratorium Wydziału Fizyki Stosowanej na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.

"Fakt, że odkryliśmy wodę jest niezwykle podniecający, bo to oznacza, że jest jakiś sposób na to, by materia z oceanu przebiła się przez lodową czapę i umożliwiła nam pobranie próbek. Wydaje się, że ocean może być źródłem życia, bo jest ciepły i chroni go przed promieniowaniem lodowa pokrywa", powiedziała Turtle.

Europa Clipper wyruszy w 2022 roku

W 2022 roku NASA zamierza wystrzelić sondę Europa Clipper, której powinno się udać zbadać orbitę Jupitera.

Dzięki przelotom na małej wysokości powinna być w stanie pobrać próbki z „gejzera” i tym samym umożliwić specjalistom poszukiwanie w oceanie Europy ewentualnych oznak życia.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama