Przedstawiamy statek kosmiczny, który poleci na Merkurego

Reklama

Statek składa się z dwóch satelitów, które będą badać powierzchnię i klimat planety, a także mierzyć jej pole magnetyczne.

Jak podaje agencja DPA, Europejska Agencja Kosmiczna zaprezentowała statek kosmiczny będący kluczowym pojazdem jej najambitniejszej misji -wysłania sondy na Merkurego.

"BepiColombo", naukowo-badawczy statek nazwany tak na cześć włoskiego matematyka i inżyniera Giuseppe Colombo, powinien rozpocząć swoją podróż na małą, skalistą planetę w 2018 roku. Lot potrwa siedem lat.

Sonda zostanie uruchomiona w listopadzie przyszłego roku z kosmodromu Kourou, na atlantyckim wybrzeżu Gujany Francuskiej.

Merkury, najmniejsza planeta w Układzie Słonecznym jest bardzo trudna do obserwacji z uwagi na jej odległość od Słońca.

Dwa satelity

"Merkury jest planetą pełną tajemnic", powiedział Johannes Benkhoff, jeden z czołowych naukowców zaangażowanych do tego projektu.

Temperatury na planecie osiągają nawet plus 430 stopni, ale po stronie, która nie jest zwrócona ku Słońcu panuje zimno do minus 180 stopni.

Te ekstremalne warunki stanowią duży problem dla sprzętu przeznaczonego do badania Wszechświata.

"BepiColombo" składa się z dwóch satelitów: europejski zabierze ze sobą nadajnik, który będzie badać powierzchnię i klimat planety, a japoński będzie wykonywa

pomiary związane z polem magnetycznym.

Chodzi o wspólny projekt ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) i Japońskiej Agencji Badań Kosmosu.

Misja ma na celu znalezienie odpowiedzi na zagadkę niezwykle silnego pola magnetycznego Merkurego. W tym samym czasie będą trwały na planecie poszukiwania lodu lub wody.

Są również plany głębokiego wejścia do niektórych kraterów Merkurego.

Niezwykły design

Statek kosmiczny ma niezwykły design i składa się z "złożonego samolotu", który poniesie europejskiego i japońskiego satelitę.

Po przylocie na planetę satelity rozdzielą się i wejdą na różne orbity wokół Merkurego, gdzie powinny pozostać co najmniej rok do dwóch lat zanim spadną.

Projekt jest wart blisko 1,3 mld euro.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama