Zjednoczone Emiraty Arabskie budują na pustyni warte 100 milionów funtów ’marsjańskie miasteczko’

Reklama

• ’Naukowe Miasteczko Marsjańskie’ w Dubaju zajmie powierzchnię 1,9 mln metrów kwadratowych, co uczyni go największym ’kosmicznym miastem’

• Zespół naukowców będzie mieszkać w miasteczku przez rok i przeprowadzi tam eksperymenty pozwalające zrozumieć życie na Marsie

• Będzie tam też muzeum otwarte dla publiczności, którego ściany będą drukowane techniką 3D z piasku

• Nie wiadomo kiedy rozpoczną się prace ; nieznana jest także dokładna lokalizacja na pustyni

W nadziei na możliwość przybliżonego odtworzenia życia na Czerwonej Planecie, Dubaj ogłosił, że za 100 milionów funtów (500 mln AED/$135 mln) postawi zespół budynków ’Naukowego Miasteczka Marsjańskiego’. Miasteczko będzie składać się z kilku kopuł, zbudowanych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii budowlanych.

Projekt stanie się domem dla zespołu naukowców, którzy będą tam mieszkać przez rok i przeprowadzać eksperymenty, by zobaczyć jak zachowuje się żywność, woda i energia potrzebne w przypadku zasiedlenia Marsa przez człowieka. Projekt jest częścią Strategii 2117 –’Mars Dubaju’. Emirat będzie się starał zbudować pierwszą osadę na Marsie w ciągu najbliższych 100 lat.

Naukowe Miasteczko Marsjańskie

Miasteczko składać się będzie z zaawansowanych laboratoriów, w których w przybliżeniu odtworzy się powierzchnię Marsa i jego trudne warunki. Będzie tam również zlokalizowane muzeum prezentujące niektóre z największych kosmicznych osiągnięć na świecie. Projektanci mają nadzieję, że planowane doświadczenie będzie ważnym punktem odniesienia dla przyszłych innowacji związanych z podtrzymywaniem życia w nieprzyjaznym środowisku. Projekt ’Naukowego Miasteczka Marsjańskiego’ został przedstawiony na dorocznym posiedzeniu rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Abu Dhabi. Szejk Mohammed bin Rashid, władca Dubaju, powiedział: 'Zjednoczone Emiraty Arabskie to wielki kraj mający wizję i zrozumienie stojących przed nim zadań oraz świadomość szybkich przemian na świecie’.

’Wierzymy w potencjał eksploracji kosmosu, we współpracę ze światowymi partnerami i liderami wykorzystującą wyniki tych poszukiwań oraz w działania starające się zaspokoić potrzeby ludzi i poprawić jakość życia na Ziemi’.

Szejk Mohammed dodał również, że : ’Lądowanie na innych planetach zawsze było marzeniem człowieka. Naszym celem jest, by ZEA połączyło międzynarodowe wysiłki, by urzeczywistnić to marzenie'. Nie wiadomo, kiedy Dubaj planuje rozpocząć pierwsze prace budowlane.

Autor: 
Shivali Best/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Mailonline

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama