Znaleziono atmosferę wokół bliźniaka Ziemi

Reklama

Obserwacje potwierdzają, że egzoplaneta GJ 1132b jest spowita grubą warstwą gazów złożonych z wody lub metanu.

Naukowcy odkryli atmosferę wokół podobnej do Ziemi egzoplanety GJ 1132b, 1,4 raza większej od Ziemi i oddalonej o 39 lat świetlnych.

Jak pisze agencja Hina, obserwacje teleskopowe potwierdzają, że "super-Ziemia" lub bliźniak Ziemi, jak pieszczotliwie nazywa się egzoplanetę GJ 1132b odkrytą w 2015 roku, spowity jest grubą warstwą gazów złożonych z wody, metanu lub mieszanki obu tych substancji.

W studium opublikowanym w czasopiśmie Astronomical Journal można przeczytać, że odkrycie atmosfery i jej opis są ważnym krokiem na przód w poszukiwaniu życia poza Układem Słonecznym.

Ale mało prawdopodobne, że na tej podobnej do Ziemi egzoplanecie możliwe jest życie, bo temperatura na jej powierzchni wynosi 370 ˚C.

"O ile wiem, wysoka temperatura, przy której można przetrwać na Ziemi to 120 ˚C, a to znacznie mniej, niż temperatura na tamtej planecie", mówi John Southworth- główny naukowiec z Uniwersytetu Keele.

Poszukiwanie życia pozaziemskiego

Naukowcy odkryli egzoplanetę GJ 1132b w 2015 roku, mogli ją badać teleskopami z Europejskiego Obserwatorium Południowego w Chile obserwując, jak blokuje część światła swojej gwiazdy przechodząc przed nią.

Chociaż to mało prawdopodobne, że na egzoplanecie istnieją jakieś formy życia, odkrycie atmosfery dodaje odwagi w poszukiwaniu życia pozaziemskiego.

"Pokazaliśmy, że planety, które krążą wokół gwiazd o małej masie mają atmosferę i biorąc pod uwagę to, że jest ich tak wiele we wszechświecie szanse, że na którejś z nich możliwe było życie są dużo większe ", mówi Southworth.

Aby egzoplanety mogły zostać zarejestrowane muszą mieć średnicę co najmniej dwa razy większą w stosunku do Ziemi, być w orbicie jakiejś gwiazdy spoza Układu Słonecznego z szansą, że na powierzchni znajduje się woda w stanie płynnym, co czyni je potencjalnie możliwymi do zamieszkania.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama