Antarktyda -Tysiące pingwinich piskląt zginęło z głodu

Reklama

Zdaniem naukowców, stało się tak z powodu niezwykle grubej warstwy lodu, która zmusiła dorosłe pingwiny do szukania pożywienia na odleglejszych terenach. Pisklęta ginęły z głodu czekając na powrót rodziców. Francuscy naukowcy od 2010 roku obserwują w Wschodniej Antarktydzie kolonię 18.000 par pingwinów Adeli. Okazało się, że po ostatnim sezonie krycia w 2017 roku udało się przeżyć tylko dwóm młodym. Przypisuje się to większym powierzchniom kry lodowej na morzu, która utrzymywała się aż do lata, co w praktyce oznaczało, że dorosłe pingwiny w poszukiwaniu pożywienia musiały odejść od gniazd znacznie dalej, a młode w tym czasie ginęły z głodu.

Rozpad lodowców zmienił konfigurację morza

Yan Robert-Coudert, naukowiec ze stacji badawczej Dumont D'Urville zlokalizowanej w pobliżu kolonii pingwinów powiedział, że na ten obszar miały wpływ zmiany środowiska związane z rozpadem lodowca Mertza.”

„Sytuacja będzie się powtarzać, ponieważ rozpad lodowca Mertza w 2010 roku zmienił konfigurację tej części morza, nad którą żyje kolonia”.Trzeba jednak wziąć pod uwagę również inne czynniki, na przykład temperaturę, kierunek i siłę wiatru oraz zamknięte naturalne otwory w lodowej skorupie, w pobliżu kolonii. Robert-Coudert dodał, że z uwagi na grubą lodową skorupę, miniony sezon sprzyjał ptakom „niestety, nigdy nie wiemy, jaki będzie koniec”. Do tej pory, pingwinom Adeli żywiącym się głównie małymi skorupiakami, dość dobrze żyło się na terenach Wschodniej Antarktydy.

Podobna tragedia spotkała kolonię również cztery lata temu

Ilość pingwinów zmniejszyła się na terenach, na których zmiany klimatyczne spowodowały nagromadzenie się grubego lodu ograniczającego przestrzeń życiową ptaków oraz ocieplenie morza, co miało wpływ na ich pożywienie. Cztery lata temu, ta sama kolonia licząca wtedy 20.196 par nie doczekała się ani jednego młodego. Grube warstwy lodu w połączeniu z cieplejszą aurą i deszczami, po których następował gwałtowny spadek temperatury doprowadziły do tego, że wszystkie młode zamarzły.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama