Australia opłakuje śmierć najstarszego pająka świata

Reklama

Nie żyje najstarszy pająk świata. Samica pajęczaka z gatunku Giaus villosus, która była poddawana wieloletnim obserwacjom, zmarła, jak podają badacze, w wieku 43 lat. Przeżyła w ten sposób o 15 lat dotychczasową rekordzistkę – 28-letnią tarantulę z Meksyku.

Pajęczak z gatunku Giaus villosus, który został nazwany przez naukowców numerem 16, nie stracił życia w wyniku uwiądu starczego lecz ukąszenia osy.
Zwyczajowo te pająki dożywają 20 lat. Jak napisali badacze w magazynie „Pacific Conservation Biology Journal”, poprzez obserwacje numeru 16 zostały zgromadzone istotne informacje na temat zachowania tych pająków występujących na terytorium całej Australii – również w ogrodach.

Projekt badawczy dotyczący tego gatunku został rozpoczęty w roku 1974.

Numer 16 był obserwowany na wolności. Samice spędzają praktycznie całe swoje życie w i przy tunelu wykopanym w ziemi. Badacze oznaczyli miejsce i odwiedzali je regularnie.

Poprzez długoterminowe obserwacje odkryto, że ich długa przeżywalność jest związana z cechami biologicznymi, czy też sposobem życia uwarunkowanym przywiązaniem do ich miejsca bytowania i powolnym metabolizmem.

Autor: 
Dominik Nowicki
Źródło: 

berliner-zeitung.de

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama