Cud przyrody. Ta pustynia jest najsuchszym miejscem na świecie, a teraz nagle zakwitła

Reklama

Między Tacna na południu Peru a Copiapo na północy Chile, na powierzchni o długości 1 200 kilometrów rozpościera się Atakama- najbardziej sucha pustynia na świecie. Wiele miejsc przez dziesięciolecia nie widziały tam nawet kropli deszczu. Na tych niegościnnych piaszczystych równinach nawet najbardziej wytrzymałe rośliny nie są w stanie wegetować.

Ale teraz pustynia zmieniła się nie do poznania. Rzadki fenomen przyrodniczy zamienił ten obszar w paletę barw : na miejscu wyglądającym jak powierzchnia Księżyca zakwitły tysiące różnokolorowych kwiatów.

Pustynię Atakama osłaniają Andy i dlatego prawie nie ma tam opadów. Oprócz tego, zimny morski Prąd Humboldta w pobliżu wybrzeża uniemożliwia formowanie się chmur deszczowych. W przeciwieństwie do licznych pustyń na kontynencie afrykańskim, na Atakama jest stosunkowo chłodno, najwyższa temperatura w ciągu dnia sięga bowiem 30 ◦C, a na przykład na Saharze aż 60 ◦C.

Co 60 lat dochodzi do zjawiska pogodowego pod nazwą El Niño, dzięki któremu na krótko ogrzewany jest Prąd Humboldta, co wywołuje obfite deszcze.

Teraz z nasion głęboko zakopanych w piasku rozwija się oko 200 różnych rodzajów roślin o przepięknych kwiatach.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

berliner-zeitung.de

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama