Jezioro Kaspijskie stopniowo zanika

Reklama

Największe jezioro świata powoli wyparowuje. Naukowcy szacują, że poziom wody zmniejsza się w nim o 7 centymetrów z upływem każdego kolejnego roku, i że ten proces zaczął się rozwijać około 20 lat temu. W obecnym czasie poziom wody przekracza historyczne minumum - wyznaczone w końcu lat 70-tych ubiegłego wieku - o jeden metr. Pomimo faktu, iż poziom wody w jeziorze systematycznie zmieniał się na przestrzeni setek lat, szczególnie zauważalne były skutki wpływu wzrostu temperatur, które można było zaobserwować w zeszłym stuleciu.

Przyczyny stopniowego ubytku wody naukowcy upatrują w globalnym wzroście temperatury wywołanym zmianami klimatycznymi - jest to oficjalny wniosek z badań, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin. Już w poprzednich stuleciach badacze zauważali proces ubytku wody w jeziorze, jednak nie potrafili określić głównej przyczyny tego zjawiska - udało się tego dokonać dopiero teraz.

Wspomniani naukowcy twierdzą, że zjawisko występowania ciepłej temperatury, którą można odczuć tuż nad powierzchnią jeziora Kaspijskiego, i która jest wyższa o jeden stopień Celsjusza - porównując do pomiaru z 1979., jest rezultatem intensywniejszego, niż miało to miejsce w przeszłości, parowania.

Z początku zespół naukowców z UT w Austin nie planował przyglądać się jezioru Kaspijskiemu; pierwotnie był zaangażowany w kalibrację informacji satelitarnych z misji kosmicznej GRACE (eng. Gravity Recovery and Climate Expert), która rozpoczęła się w 2002. roku; jednak, podczas analizowania uzyskanych danych - pomiarów z Ziemi, badacze zaobserwowali względnie dużą intensywność procesu zmiany poziomu wody w Morzu Kaspijskim. Dane satelitarne, zestawione z informacjami o ilości opadów oraz o instensywności napływu wody z rzek, pozwoliły ustalić, że parowanie w Morzu Kaspijskim, porównując do dwóch przytoczonych, jest czynnikiem dominującym - tzn. mającym największy wpływ na poziom wody - czyli kształtującym schemat rozwoju zmian w akwenie.

Jeśli trend utrzyma się w przyszłości, to poziom wody w Jeziorze Kaspijskim spadnie poniżej wspomnianego historycznego minimum, a według przewidywań, tak się właśnie wydarzy. Poza tym, ubytek wodny może zagrozić faunie i florze Morza Kaspijskiego.

Jezioro Kaspijskie jest również nazywane morzem nie tylko przez wzgląd na jego wielkość, ale także z powodu wysokiego stopnia zasolenia. Powierzchnia akwenu liczy 371.800 kilometrów kwadratowych; obfituje w złoża nafty oraz gazu i stanowi dla mieszkańców okrążających go ziem ważne źródło pozyskiwania pokarmu z ryb. Część północna jeziora jest jego najpłytszym obszarem - tematejsza głębokość nie przekracza 5 metrów, co oznacza, że wody pozostało już tam niewiele...

Autor: 
A.C/Tłum. Rafał Lenartowski
Źródło: 

geek.hr

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama