Po spaleniu 316 000 hektarów, deszcz gasi pożary w Portugalii

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
śr., 10/25/2017 - 10:51 -- koscielniakk

Ostatni oficjalny balans wynosi 41 ofiar śmiertelnych. Piekło, jakim była Portugalia od sobotniej nocy, skończyło się tak nagle jak się zaczęło. Deszcz, który spadł w poniedziałkową noc zgasił dziesiątki pożarów, które wciąż pustoszyły centralną i północną część kraju. Balans jest tragiczny.

 Według ostatnich szacowań Obrony Cywilnej ze środowego wieczoru, bilans wynosi 41 ofiar śmiertelnych i 71 rannych. 15 z nich poważnie. Fala pożarów, która dotknęła Portugalię w tym roku pochłonęła 316 000 hektarów lasów i 104 ofiary śmiertelne. Skala wcześniej niespotykana.

Obrona Cywilna poinformowała, że zatrzymała już 152 osoby odpowiedzialne za spowodowanie pożarów, o 30 więcej niż w zeszłym roku. Tylko w sobotę, 60 osób zostało w Bradze oskarżone o nielegalne palenie ściernisk i wystrzeliwanie fajerwerk.

Według systemu mierzenia Komisji Europejskiej, tego roku w Portugalii spłonęło 316 000 hektarów lasów. Tylko zeszłej niedzieli, płomienie zniszczyły 54 000 hektary. Był to najgorszy dzień pod względem pożarów, spłonął obszar o prawie dwukrotnie większej powierzchni niż w tragicznym pożarze z czerwca tego roku w Pedrógão Grande, gdzie zginęły 64 osoby.

Obrazy z europejskiego systemu satelitarnego pokazują, że w Leirii, obszarze położonym najbliżej Lizbony, między niedzielą, a poniedziałkiem spaliło się 11,394 hektarów. Bardziej na północ w rejonie Penacova i Arganil zniszczony obszar wynosił 16 000 hektarów.

Rząd Portugalii zarządził trzydniową żałobę narodową, a na sobotę zaplanowane jest nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów poświęcone wyłącznie polityce leśnej. W zeszłym tygodniu upubliczniono wyniki śledztwa niezależnej komisji w sprawie czerwcowych pożarów w de Pedrógão Grande. Jej wnioski zostaną natychmiastowo zatwierdzone przez Rząd, jak ogłosił wczorajszej nocy premier António Costa.

Poprzez Facebook’a mieszkańcy zwołują się na manifestacje w wielu miastach kraju. Udział w tych zwołanych spontanicznie zgromadzeniach wskaże poziom poparcia dla Rządu, jak i siłę opozycji  

Autor: 
JAVIER MARTÍN DEL BARRIO/tłumaczyła: Małgorzata Marszałek
Źródło: 

El Pais

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama