Porażające wyniki badań- do końca 2100 roku wyginie prawdopodobnie połowa afrykańskich zwierząt

Reklama

Według raportu ONZ, rozwój ludzkości mógłby do końca 2100 roku doprowadzić do wyginięcia połowy afrykańskich ptaków i ssaków.

Raport przygotowany przez 550 specjalistów z całego świata ostrzega, że zmniejszona bioróżnorodność mogłaby negatywnie wpłynąć na jakość życia ludzi.

Specjaliści przypominają, że w ciągu minionych dziesięcioleci 42% gatunków lądowych roślin i zwierząt w Europie i Azji Centralnej uległo zmniejszeniu.

Raport został przedstawiony po śmierci ostatniego samca białego nosorożca północnego.

Na przekór zniechęcającym informacjom, badanie pokazuje pojedyncze sukcesy w odwróceniu sytuacji w środowisku naturalnym.

Międzyrządowa Platforma Naukowo-Polityczna ds. Różnorodności Biologicznej i Usług Ekosystemowych (IPBES) ocenia, że 1% powierzchni pokrytych lasami w Chinach i innych częściach północno- wschodniej Azji powiększył się o 20 % w okresie od roku 1990 do 2015.

W badaniu IPBES mówi się o pojedynczych gatunkach, jak na przykład lampart amurski, które były na skraju wyniszczenia, a które odnotowały wzrost populacji.

Brytyjski naukowiec Sir Robert Watson w czasie tegorocznego kolumbijskiego sympozjum poświęconego bioróżnorodności powiedział, że trzeba zatrzymać i odwrócić niezrównoważone wykorzystywanie natury, albo jej przyszłość będzie zagrożona. Na szczęście, są przykłady pokazujące, że wiemy jak chronić i chociaż częściowo przywrócić nasze naturalne aktywa, które mają dla nas przecież zasadnicze znaczenie, powiedział Watson.

Akademiccy wolontariusze od 2005 roku przejrzeli około 10.000 publikacji naukowych, w ramach tego, co nazwali "najszerszym badaniem bioróżnorodności".

Jak donosi BBC, na liście największych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności i wody są obecnie zanieczyszczenia, zmiany klimatu i wylesianie.

Zdaniem naukowców, rządy, przedsiębiorstwa i pojedyncze osoby muszą brać pod uwagę, podejmując decyzję o uruchomieniu gospodarstw, rybołówstwa, leśnictwa, górnictwa i rozwijając infrastrukturę, ich wpływ na bioróżnorodność.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Srna/blic.rs

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama