Rekordowe stężenie dwutlenku węgla w atmosferze

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
czw., 11/02/2017 - 09:46 -- koscielniakk

W ubiegłym roku wzrost stężenia był o 50% wyższy od średniego wzrostu w ciągu ostatnich 10 lat.

Stężenie dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze wzrasta, a w zeszłym roku została odnotowana jego rekordowa wartość, oświadczyła Światowa Organizacja Meteorologiczna.

Jak donosi Fena, w ubiegłym roku stężenie było o 50% wyższe od średniego wzrostu w ciągu ostatnich 10 lat.

Naukowcy twierdzą, że połączenie ludzkiej działalności i meteorologicznego zjawiska El Nino, doprowadziło do poziomu dwutlenku węgla, jakiego nie widziano w ciągu ostatnich 800.000 lat.

Nieuchwytny cel

Pomiary zostały przeprowadzone w 51 krajach, a naukowcy mówią, że to potwierdza przypuszczenie, iż redukcja globalnej temperatury nie zostanie osiągnięta.

"Jest to największy wzrost, jaki widzieliśmy w ciągu 30 lat, odkąd istnieje sieć pomiarów", powiedziała Oksana Tarasova, szefowa programów związanych z atmosferą w WMO.

Emisje niebezpiecznych gazów pochodzących z ludzkich źródeł zmniejszyły się w ostatnich latach, ale przez ostatnie 70 lat stężenie dwutlenku węgla jest prawie 100 razy większe, niż przy końcu epoki lodowcowej.

Jak podkreślają naukowcy, "Gwałtowny wzrost poziomu dwutlenku węgla i innych gazów może prowadzić do nieprzewidzianych zmian klimatycznych, które mogą się przyczynić do zaburzeń ekologicznych i ekonomicznych”.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama