Rośliny mają komórki, które funkcjonują jako "mózg

Reklama

• W „centrum podejmowania decyzji” rzodkiewnika pospolitego znajdują się komórki, które sprzyjają kiełkowaniu

• Wszystko opiera się na tym samym mechanizmie, jaki działa w naszym mózgu, gdy zastanawiamy się : ruszyć czy nie

• Jak wykazały badania, grupy komórek komunikują się ze sobą poprzez przemieszczające się hormony

Jak sugerują najnowsze badania, rośliny są o wiele mądrzejszy, niż nam się wydaje i nawet mają maleńkie mózgi, które decydują o odpowiednim momencie kiełkowania.

Naukowcy odkryli grupę komórek funkcjonujących w zarodkach roślin jako "mózgi”. Mogą one przepowiadać pogodę i odpowiednio zmieniać zachowania roślin.

Wcześniejsze badania wykazały, że rośliny mogą „polować” na wodę, a nawet uczyć się na złych doświadczeniach, zupełnie jak zwierzęta.

Naukowcy ujawnili, że mała grupa komórek wewnątrz zarodka rośliny działa podobnie do ludzkiego mózgu.

W „centrum podejmowania decyzji” rośliny o nazwie Arabidopsis (rzodkiewnik pospolity) znajdują się dwa rodzaje komórek – jeden sprzyja spoczynkowi nasion, a drugi kiełkowaniu.

Te dwie grupy komórek komunikują się ze sobą za pomocą przemieszczających się hormonów, mechanizmu podobnego do tego, którego używa nasz mózg, gdy decydujemy o tym, czy ruszyć się, czy nie.

Naukowcy wykorzystali symulację matematyczną, aby pokazać połączenia między poszczególnymi elementami kontrolującymi wrażliwość roślin na środowisko.

Decyzja rośliny o tym kiedy kiełkować jest jedną z najważniejszych, jaką podejmuje ona w ciągu swojego życia.

Jeśli uczyni to zbyt wcześnie, mogą ją uszkodzić trudne zimowe warunki; zbyt późno i może przegra wyścig z roślinami, które były szybsze.

W badaniu opublikowanym w Narodowej Akademii Nauk (PNAS) naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham wykazali, że mała grupa komórek wewnątrz zarodka rośliny działa podobnie do ludzkiego mózgu.

Mając na uwadze to odkrycie, badacze użyli zmutowanej rośliny, w której komórki były ze sobą chemicznie bardziej powiązane- wzmacniając interakcję między poszczególnymi elementami obwodu- żeby pokazać, iż pora kiełkowania rośliny zależy od sygnałów pochodzących z jej wnętrza.

- Nasza praca potwierdza, jak ważny jest podział poszczególnych elementów w procesie podejmowania decyzji przez rośliny, mówi główny autor badania, profesor George Bassel ze Szkoły Nauk Biologicznych na Uniwersytecie w Birmingham.

Jest to cyfrowa rekonstrukcja 3-D zarodka roślinnego pokazująca miejsce podejmowania decyzji, komponenty decyzyjne, które działają na zasadzie analogii z ludzkim mózgiem

W ludzkim mózgu ten podział został pomyślany po to, żeby uruchomić ewentualny czas opóźnienia, złagodzić zagłuszanie sygnałów pochodzących z otoczenia i zwiększyć dokładność z jaką podejmujemy decyzje, powiedział.

W „centrum podejmowania decyzji” rzodkiewnika pospolitego znajdują się komórki, które przyczyniają się do spoczynku nasion, a także do ich kiełkowania.

„Oddzielenie tych części w „mózgu” nasiona wydaje się być najważniejsze, jeśli chodzi o jego działanie.

Naukowcy zakładają, że podział elementów schematu pozwala na większą różnorodność odpowiedzi na bodźce środowiska.

Teoria matematyczna opisująca funkcję mózgu przewiduje, że zdecydowanie więcej nasion będzie kiełkować pod wpływem różnorodnych czynników środowiskowych takich, jak na przykład wahania temperatury, niż w warunkach niezmiennych.

Naukowcy sprawdzali tę teorię w laboratorium i odkryli dokładnie takie zachowanie.

„Nasza praca ma zasadnicze znaczenie dla zrozumienia tego, jak rosną ziemiopłody i chwasty”, powiedział doktor Bassel.

Mamy potencjał i jeśli chodzi o rośliny komercyjne możemy zastosować zdobytą wiedzę w celu zwiększenia i synchronizacji ich kiełkowania, wzrostu produktywności i ograniczenia stosowania herbicydów.

Autor: 
Phoebe Weston/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Mail Online

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama