Ten ptaszek jest mniejszy od dłoni, ale dzięki pewnej właściwości w powietrzu jest artystą

Reklama

Kanadyjscy biolodzy odkryli, co się kryje za niezwykłą umiejętnością latania małego kolibra. Wzięli pod uwagę cechy umożliwiające ptaszkowi, niezależnie od ciężaru jego ciała, błyskawiczne zmiany kierunku ruchu i prędkości.

Chociaż badania myszy, ptaków i innych zwierząt wskazują na to, że większy ciężar znacznie wpływa na kwestie związane z lataniem, kolibrowi ewolucja wielkości skrzydeł, a zwłaszcza mięśni bardzo pomogła zrekompensować następstwa większego ciężaru ciała.

Roslyn Dakin z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i jej kolega Paolo Segre korzystali z systemu wideo umożliwiającego powiązanie umiejętności latania kolibrów z ich cechami fizjologicznymi. Ptaki swobodnie poruszały się na ogrodzonej przestrzeni, a system komputerowy śledził i fotografował ich lot.

Analiza zdjęć wykazała, że spowalnianie i przyspieszanie w trakcie lotu związane jest przede wszystkim z siłą mięśni, a rotacja- z wielkością skrzydeł w stosunku do całego ciała. Istotną rolę odgrywa też technika latania.

- Kolibry opierają się na sile zwłaszcza, gdy wykonują w powietrzu skomplikowane manewry, piszą naukowcy w czasopiśmie Science. Wyjaśniałoby to, dlaczego nawet cięższe gatunki są prawdziwymi powietrznymi akrobatami.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

standard.at

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama