Za dwieście lat to krowa będzie największym ssakiem na Ziemi

Reklama

Za dwieście lat zostaną tylko krowy…żadnych słoni czy nosorożców. Największym zwierzęciem lądowym będzie krowa, a homo sapiens, neandertalczyk i inni krewni współczesnego człowieka są w dużej mierze odpowiedzialni za drugi proces wyginania, według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „Science”.

Badanie przeprowadzone przez New Mexico State University pokazuje, że jeśli tendencja się utrzyma, to na podstawie analizy ewolucji rozmiaru ssaków przez ostatnie 125 tys. lat, za 200 lat to krowa będzie największym ssakiem chodzącym po Ziemi. Wyginanie ssaków o dużym rozmiarze na wszystkich kontynentach rozpoczęło się po rozprzestrzenieniu się tam człowieka pod koniec ostatniej epoki lodowcowej. Ekspansja hominidów poza teren Afryki zbiega się dokładnie w czasie z wymarciem ssaków takich jak mamuty, tygrysy szablozębne i gliptodony.

W Ameryce północnej, średnia masa ciała ssaków lądowych po przybyciu na ten teren człowiek zredukowała się do 7,8 kg z 98. Przed 125 tys. lat, średni ssak afrykański był już o 50% mniejszy niż ten żyjący na innych kontynentach, pomimo tego, że wielkie masy lądowe są wstanie utrzymać największe ssaki.

„Jeżeli tendencja się utrzyma, za kilkaset lat największym ssakiem lądowym może być udomowiona krowa, ważąca około 900 kg”, piszą autorzy. Znaczyłoby to utratę takich zwierząt jak słonie, żyrafy czy hipopotamy. Pamiętajmy, że w marcu w Kenii zmarł ostatni samiec nosorożca białego.

Thomas Brooks z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (ang. IUCN), twierdzi że stałe zmniejszanie się rozmiarów ssaków to „przeznaczenie”.

„Jeżeli tendencja się utrzyma i wszystkie aktualnie zagrożone zwierzęta wyginą, przepływ energii i układ taksonomiczny ulegną całkowitej restrukturyzacji. Rozmiar ciała ssaków na całym świecie wróci w zasadzie do stanu sprzed 40 milionów lat.”

Taka zmiana miałaby ogromny wpływ na różne ekosystemy. Wielkie ssaki są zwykle roślinożercami, pochłaniając duże ilości roślin y transportując efektywnie substancje odżywcze powiązane z ich ekosystemem. Jeżeli dalej będą wymierać, pozostałe ssaki będą raczej marnie spełniały swoją ekologiczną rolę.

Autor: 
Igor Łukawczyk
Źródło: 

muyinteresante.es

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama