Zdaniem naukowców, ośmiornice pochodzą z kosmosu

Reklama

Nie ma wątpliwości co do tego, że ośmiornice ze swoim wysokim ilorazem inteligencji i niezwykłym wyglądem są bardzo dziwnymi stworzeniami, ale czy faktycznie są z innego świata?

Jak donosi Yahoo news, ostatni kontrowersyjny artykuł przychyla się do koncepcji, że ośmiornice przybyły wraz z jakąś kometą, która spadła na Ziemię.

Praca podpisana przez 33 naukowców, opublikowana została w piśmie Postęp w dziedzinie fizyki i biologii molekularnej.

Zdaniem badaczy, z dużym prawdopodobieństwem życie przybyło na Ziemię z kosmosu wraz z kometami, które przyniosły ze sobą materię organiczną.

Wyjaśnienie niezwykłego rozkwitu życia w okresie kambryjskim, często nazywanym ”kambryjską eksplozją” leży w gwiazdach, bo Ziemia „bombardowana” jest przecież chmurami molekuł organicznych.

Jeszcze bardziej niezwykłe teorie odnoszą się do ośmiornic, które na Ziemi rozwinęły się wyjątkowo szybko przed około 270 mln laty, to jest 250 mln lat po „eksplozji kambryjskiej”.

Naukowcy są zdania, że ośmiornice w postaci „zamarzniętych jaj” przybyły na Ziemię wraz z kometami. Są inne, a ich cechy charakterystyczne znacznie odróżniają je od pozostałych zwierząt.

Przeprowadzone w 2015 roku badanie genomu ośmiornicy wykazało, że jest on nieprawdopodobnie złożony, a w porównaniu z ludzkim, zidentyfikowano 33.000 dodatkowych genów odpowiedzialnych za kodowanie protein.

- Ze swoimi ośmioma czułkami, wielkim mózgiem i rozwiniętymi umiejętnościami radzenia sobie z przeszkodami, ośmiornice zupełnie różnią się od pozostałych zwierząt, nawet od innych mięczaków, pisą badacze.

- Ich wielki mózg i skomplikowany system nerwowy, oczy jak kamery, giętkie ciało, mimika, możliwości błyskawicznej zmiany koloru i kształtu to tylko niektóre z niezwykłych cech, jakie nagle pojawiły się na scenie ewolucji, dodają.

Możliwe, że te nowe geny są „importem z kosmosu” i prawdopodobnie już jako koherentna grupa funkcjonalnych genów były obecne w zamarzniętych, zapłodnionych jajach ośmiornic, które przybyły na naszą planetę pod taką właśnie postacią.

Oczywiście, jak pisze strona IFLS.com, dyskutujemy o teorii, nie o dowodach. Zatem, czy ośmiornice faktycznie są przybyszami z kosmosu ?

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

I.Z.K/blic.rs

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama