Zmiany klimatyczne już zniszczyły Wielką Rafę Koralową.

Reklama

Wzrost temperatury wody morskiej spowodował masowe wymieranie Wielkiej Rafy Koralowej, a naukowcy ostrzegają, że z uwagi na ogromne straty już nigdy nie powróci ona do stanu poprzedniego.

Niegdyś bogata w korale i tętniąca życiem morskim. Dziś 90% Wielkiej Rafy Koralowej to duża ilość zbielałych lub martwych koralowców. W 2016 roku, w ciepłych morzach u wybrzeży Queensland/ Australia wymarło około dwu trzecich z prawie 500-kilometrowego odcinka rafy. To ciepła woda spowodowała, że żywe algi pokrywające korale obumarły powodując ich zwapnienie lub zbielenie. Proces znany jako wybielanie badacze nazwali najgorszym rodzajem śmierci korali jaki kiedykolwiek zaobserwowano na rafie.

Naukowcy z ARC Centre of Excellence for Integrated Coral Reef Studies stwierdzili w swoim raporcie, że nawet regiony, które przeżyły nie powrócą już do pełnego zdrowia, ponieważ generalnie bardzo ciepłe wody występują coraz częściej, a to przyczynia się do większego wybielania. W ciągu ostatnich dwudziestu lat rafa trzykrotnie doświadczyła wybielenia— w 1998, 2002 i 2016 roku. W 2017 roku również należy spodziewać się tego zjawiska. Wybielanie zachodzące dwa razy z rzędu byłoby bez precedensu i mogłoby zmienić region na wiele pokoleń.

"Na przestrzeni lat koralowce mogłyby wyzdrowieć, ale gdy niekorzystne zjawisko konsekwentnie powtarza się, pojawia się problem. Im mniejszy odstęp czasu między zdarzeniami, tym bardziej zmniejsza się obszar rafy koralowej mogącej wyzdrowieć", poinformował Janice Lough starszy pracownik naukowy australijskiego Instytutu Nauk Morskich.

Raport opublikowany 16 marca w czasopiśmie Nature przypisuje masowe wymieranie globalnemu ociepleniu, ale zaznacza, że uszkodzenia największej na świecie rafy koralowej przyspieszyła również działalność człowieka.

"Blaknięcie koralowców stało się normą", powiedział Los Angeles Times kierownik badań Terry Hughes z Centre of Excellence for Coral Reef Studies. "Wiele osób może rozważać zmiany klimatu jako potencjalne zagrożenie dla ekosystemów, ale my już teraz, w ciągu ostatnich 20 lat, obserwujemy je na Wielkiej Rafie Koralowej".

W 2015 roku UNESCO rozważało możliwość dodania Rafy do Listy Zagrożonego Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale spotkało się to z dezaprobatą ze strony australijskiego rządu. Turystyka przynosi miliardy dolarów rocznie i rządzący obawiają się utraty wpływów z tego dochodowego sektora. Nikt nie kieruje się interesem rafy. Teraz jednak naukowcy uważają, że ostatnie wydarzenia mogą zachęcić Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO do ponownego rozważenia umieszczenie rafy na „liście zagrożonych”.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Shaminder Dulai/ newsweek.com

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama