Wiatr okazał się lepszym źródłem energii niż węgiel

Reklama

Potencjał energetyczny oparty na węglu spada. Rosną inwestycje w farmy wiatrowe. Jak pokazują analizy, jeśli chodzi o wydajność, w ubiegłym roku europejscy budowniczowie farm wiatrowych pozwolili turbinom poruszanym siłą wiatru zdystansować węgiel.

Bloomberg podaje, że według danych opublikowanych przez organizację WindEurope, ten typ produkcji energii odnotował w Europie znaczny wzrost. Gaz nadal plasuje się na pierwszym miejscu. W 2016 roku europejskie inwestycje w farmy wiatrowe wzrosły do rekordowych 27,5 mld euro.

Wzrost inwestycji

"Wiatr i węgiel znajdują się na przeciwległych biegunach wachlarza możliwości wytwarzania energii", powiedział Oliver Joy, przedstawiciel WindEuropa. "Energia uzyskiwana w Europie dzięki farmom wiatrowym stale rośnie, podczas gdy potencjał energetyczny opierający się na węglu kurczy się szybciej, niż oparty na jakiekolwiek innej technologii", powiedział Joe.

Członkowie organizacji podkreślili, że jeśli chodzi o całkowitą produkcję energii, wiatr wiejący ze zmienną siłą jeszcze nie zdystansował węgla. Jak można przeczytać w raporcie, inwestycje w projekty dotyczące produkcji energii z wiatru wzrosły w 2016 roku o pięć procent w porównaniu z rokiem 2015, a zewnętrzne inwestycje sięgnęły 18, 2 mld euro.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama