„Zanieczyszczenie świetlne przez diody LED: na Ziemi jest coraz jaśniej”

Reklama

Tania i wydajna skuteczność świetlna: triumf diod LED (Ligth Emitting Diodes)jest nie do powstrzymania. Ulice i place, budynki mieszkalne i reklamy miejskie, ale także dekoracje w czasie świąt Bożego Narodzenia świecą się w środku dnia i nie mogą obejść się bez LED.

"Zbyt dużo światła, które nie zawsze jest potrzebne"- mówi naukowiec Christopher Kyba z Niemieckiego Centrum Badań Geologicznych w Poczdamie. Pod jego kierownictwem przeprowadzono międzynarodowe badanie opublikowane w czasopiśmie branżowym "Science Advances", według któego przejście na oświetlenie LED prowadzi do wzrostu świetlnego zanieczyszczenia.

Gminy, firmy i gospodarstwa domowe, które przestawiły się na oświetlenie LED, początkowo chciały zaoszczędzić pieniądze. Lecz często jest całkiem odwrotnie, mianowicie wtedy, gdy wydaje się pieniądze na kolejne, jeszcze jaśniejsze lampy, mówi Kyba.

Intensyfikacja sztucznego oświetlenia związana ze wzrostem PKB

Podczas gdy żarówki mają żywotność 1000 godzin, lampy LED mogą świecić do 100 000 godzin. Nowa generacja lamp jest również lepsza pod względem zużycia energii, ale za to stosunkowo droga.Nowe zdjęcia satelitarne potwierdzają obawę, że na Ziemi robi się coraz jaśniej. W latach 2012-2016 naukowcy prześledzili rozwój technologii związanych z emisją światła. Odnotowano zintensyfikowanie się natężenia sztucznego światła i wielkośćci oświetlanego obszaru, mówi Kyba. Według badania, od 2012 r. odsetek ten wynosi w skali światowej około dwóch procent rocznie. Według Kyby, globalny wymiar wzrostu natężenia sztucznego oświetlenia związany jest ze wzrostem produktu krajowego brutto.

Świetlne zanieczyszczenie może zakłocać zegar biologiczny

Naukowcy wykorzystali do badania radiometr VIIRS, który wykrywa światło w widocznej, bliskiej podczerwieni. Według doniesień Centrum Badawczego krąży od października 2011 roku wokół Ziemi na satelicie Suomi-NPP. W ten sposób z wykorzystaniem danych Kyba powstały bardzo dokładne mapy.

Czujnik kamery nie może jednak „spostrzec” światła o długości fali poniżej 500 nanometrów. Porównując ujęcia sprzed projektu można było zobaczyć niektóre miasta w ciemniejszej barwie, chociaż świeciły tak samo lub nawet mocniej. Świetlne zanieczyszczenie było w związku z tym jeszcze mocniejsze niż to zmierzone przez VIIRA. „Oświetlenie lampami LED oferuje wiele możliwości i może być uważane za niesamowite”, mówi Kyba. Obawia się jednak globalnej intensyfikacji świetlnego zanieczyszczenia.

„U człowieka tego typu światło może doprowadzić nawet do zakłócenia zegara biologicznego”, stweierdza Franz Hölker, kierownik projektu realizowanego przez Organizację Badawczą „Utrata nocy”. Wieczorne światło LED zwodzi organizm, sugerując, że jest już dzień, zaburza się biorytm człowieka. Świetlne zanieczyszczenie wywiera wpływ również na aktywne nocą zwierzęta, powodując zakłócenia orientacji. Należałoby zastanowić się nad bardziej zrównoważonymi formami zastosowania światła, mówi Hölker: „Gdzie jest potrzebne światło, jw jakiej ilości i o jakim natężeniu”.

Wymóg opracowania projektów związanych z planowaniem oświetlenia

Obecnie, decydując się na LED, gminy mają na celu podejmowanie działań zmierzających przede wszystkim do uzyskania oszczędności kosztów, zużycia energii i CO2, podkreśla Friedrich Henckel, emerytowany profesor Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Berlińskiego Uniwersytetu Technicznego. „Często brakuje kompetencji i umiejętności, by ocenić warunki oświetlenia”, mówi. Potrzebne by były projekty związane z planowaniem oświetlenia przy współpracy socjologów, planistów jak również ekologów. Ich zadaniem byłoby wspólne opracowanie tematu na miejscu.

Kyba dostrzega dzięki technice LED możliwości obniżenia emisji światła o 2/3, bez wywołania na ludziach wrażenia, że jest znacznie ciemniej. Widzi duży potencjał w zrewolucjonizowaniu technologii LED. Kyba: „Lecz musimy się nauczyć korzystania z tej technologii w sposób umiarkowany i prezyzyjny, w stytuacji, gdy faktycznie będzie potrzebna”.

Autor: 
Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 

focus.de

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama