Źródło nieograniczonej energii coraz bliżej

Reklama

Naukowcy wykonali ogromny krok w kierunku stworzenia źródła czystej, nieograniczonej energii. W Niemczech uruchomiono reaktor termojądrowy Wendelstein 7-X. Cały świat pokłada w projekcie ogromne nadzieje.

Temperatura wnętrza Słońca na Ziemi - w 20 biliardowych części sekundy

Naukowcy z Imperial College w Londynie opracowali metodę podgrzewania materiałów do temperatury 10 mln stopni w czasie 20 bilardowych części sekundy – czytamy na łamach serwisu PhysOrg. Dzięki niej możemy wykonać ważny krok w kierunku opanowania reakcji fuzji.

Ze względu na stały wzrost ludności Ziemi, powoli wyczerpujące się zasoby naturalne i niepokojące zanieczyszczenia powietrza, wielu naukowców w alternatywnych źródłach energii upatruje ratunku dla ludzkości. To właśnie z tego powodu kontrolowana fuzja jądrowa jest uznawana za Świętego Graala energetyki. Co jest niezwykłego w tym procesie? Paliwem dla kontrolowanej fuzji jądrowej jest ciężka woda zawierająca izotopy wodoru - deuter i tryt. Szacuje się, że przy spaleniu butelki wody zawierającej wspomniane izotopy, wydzieli się tyle samo energii, co podczas spalenia beczki benzyny.

W niemieckim Instytucie Fizyki Plazmowej Maxa Plancka niedawno przeprowadzono test, w wyniku którego stworzono pierwszą w historii plazmę. Ogrzewany wiązką mikrofal hel osiągnął temperaturę 1 mln oC i wytworzył na 1/10 s plazmę ksenonową. To dopiero pierwszy krok w stronę kontrolowanej fuzji jądrowej, bo wodór trzeba rozgrzać aż do 100 mln oC, by lżejsze jądra atomowe mogły połączyć się w jedno cięższe.

By proces był efektywny, plazma nie może stykać się ze ścianami komory reaktora, więc musi być utrzymywana w magnetycznej pułapce. W stellaratorze Wendelstein 7-X plazma jest utrzymywana w w przestrzeni w kształcie przypominającym oponę. W niemieckim reaktorze użyto zarówno płaskich cewek magnetycznych, jak i takich przypominających wygiętą wstęgę, dzięki czemu przez plazmę nie przepływa prąd.

Fizycy są przekonani, że Wendelstein 7-X pozwoli na utrzymanie stabilnej plazmy nawet przez 30 minut. Wewnątrz reaktora mają być odwzorowywane warunki zachodzące we wnętrzach gwiazd. Budowa Wendelsteina 7-X trwała 19 lat i kosztowała ponad 1 mld dol.

Stellarator Wendelstein 7-X to środowisko testowe do eksperymentów nad fuzją termojądrową, w konsekwencji których mają powstać pierwsze elektrownie termojądrowe. Będzie w nich powstawało nawet 1000 razy więcej energii niż w działających dziś elektrowniach jądrowych, a proces ten będzie znacznie tańszy i bezpieczniejszy.

Autor: Interia
Źródło: http://nt.interia.pl/technauka/news-zrodlo-nieograniczonej-energii-coraz-blizej,nId,1938115

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama