Modułowy System Broni Strzeleckiej kal. 5,56 mm

Reklama

Nieczęsto do uzbrojenia naszej armii wchodzi nowy rodzaj uzbrojenia strzeleckiego.

W ciągu kilku ostatnich lat Wojskowa Akademia Techniczna oraz Fabryka Broni „Łucznik” z Radomia rozwijały wspólnymi siłami koncepcję rodzimej broni indywidualnej, mającej za zadanie zastąpić docelowo konstrukcje rosyjskie. Prace rozpoczęły się w WAT w 2003 roku od prac studyjnych nad bronią w układzie bez kolby właściwej. Z angielska taki układ konstrukcyjny zwany bull-pup, zakłada niejako przestawienie podstawowych komponentów broni palnej, przez co broń jest znacznie krótsza i przy tym lżejsza, co jednak nie zmienia jej parametrów użytkowych. W układzie bull-pup za lufą znajduje się chwyt z mechanizmem spustowym, a dopiero za nim komora nabojowa mechanizm dosyłający oraz magazynek. Nad bronią w układzie klasycznym prace rozpoczęto w 2007 roku i wstępny projekt zakończono po trzech latach. W 2012 roku zostało powołane konsorcjum, w którego skład poza WAT-em, Fabryką Broni „Łucznik”, weszło także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, współfinansujące całe przedsięwzięcie. Celem tego gremium był kolejny etap rozwoju nowej broni, czyli właściwe opracowanie konstrukcji w oparciu o wcześniejsze projekty badawcze, jej wykonanie, jak również badania konstrukcyjno-technologiczne. Obecny etap prac w zasadzie jest zakończony, co więcej - udało się wyprodukować pierwsze serie nowej broni, co ciekawe, w specjalnej wersji dla oddziałów reprezentacyjnych. Nie wiem, czy najbardziej potrzebna jest nam ta nowa broń do defilad, lecz fakty wskazują, że jej historia zacznie się właśnie w ten sposób. Politycy uznali prawdopodobnie, że nie wypada, aby polskie wojsko podczas uroczystych wystąpień używało rosyjskich karabinów KSS z połowy lat czterdziestych, chociaż te ostatnie po specjalnych zabiegach modernizacyjnych, mających na celu polepszenie ich wyglądu, zadanie swe wykonywały zadowalająco.

Skoro mamy do czynienia z systemem modułowym, więc podstawowe elementy konstrukcyjne broni są podobne i w zależności od przeznaczenia danego modelu jedynie dostosowuje się je do przewidywanych zastosowań. Zakres przygotowanych modeli jest naprawdę imponujący. Obejmuje karabin, karabinek, subkarabinek, czyli karabin z maksymalnie zmniejszonymi wymiarami, karabinek maszynowy, karabin wyborowy, karabinek-granatnik oraz wspomniany wcześniej karabin dla jednostek reprezentacyjnych. Większość modeli zakłada koncepcje bull-pup, a łącznie jest to jedenaście modeli.

Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z ambitnymi planami modernizacji polskiego wojska do uzbrojenia, na szeroką skalę wejdzie opisywana nowa broń. Zapewni to zamówienia dla fabryki w Radomiu, ale przede wszystkim pozwoli na realne zwiększenie możliwości pojedynczego żołnierza. Obecne modele broni używane u nas to głównie ponadczasowy karabinek AK-47 i wywodzący się z niego koncepcyjnie karabin szturmowy Beryl. Pod względem niezawodności i skuteczności prowadzonego ognia jeszcze przez wiele lat modele te będą wystarczające, jednak ich najlepsze czasy już minęły. Na polu walki znaczenie ma również ergonomia, jakość wykonania oraz niezawodność. Potrzeby naszej armii, nie licząc ewentualnego eksportu, można ocenić na kilkaset tysięcy egzemplarzy nowej broni. Liczba ta wynika z potrzeb armii czynnej oraz potrzeb związanych z mobilizacją rezerwistów. Wprowadzenie nowego modelu broni powinno przebiegać dość łatwo w czynnych jednostkach wojskowych, znacznie gorzej może sprawa wyglądać z ewentualnym przeszkoleniem obecnych rezerwistów. Szansa na otrzymanie wezwania na odbycie ćwiczeń dla rezerwisty, który odbył zasadniczą służbę wojskową na przykład kilkanaście lat temu jest znikoma.

Zbigniew Wolski

Źródła: http://fabrykabroni.pl/produkty/karabiny/msbs/

http://militarium.net/polski-modulowy-system-broni-strzeleckiej-msbs-556-rawat-radon/

http://fakty.interia.pl/galerie/kraj/plac-zamkowy-proba-generalna-przed-3-maja-zdjecie,iId,2060394,iAId,199239#2060394

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=19010

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama