Mrówki, które w obronie własnej „eksplodują”

Reklama

Ewolucja doprowadziła w świecie zwierząt do rozwoju fascynujących metod obrony, a naukowcy właśnie odkryli kolejną z nich. Pewien rodzaj mrówek nadrzewnych, żyjących w dżungli na Borneo, poświęca się w obronie swojej kolonii i to w bardzo specyficzny sposób.

Mrówki noszą łacińską nazwę Colobopsis explodens. Ich sposób obrony polega na wyrzucaniu z odwłoka w kierunku napastnika toksycznej substancji, co przypomina eksplozję.

W ciałach określonej liczby robotnic danej kolonii znajdują się specjalne gruczoły produkujące śluzowatą, żółtą wydzielinę.

Gdy kolonia zostanie napadnięta, mrówki chwytają napastnika szczękami, owijają się wokół niego i skręcają ciało tak długo, aż z gruczołów nie wystrzeli żółta wydzielina, która może zranić lub nawet zabić dużo większego napastnika.

Mimo, że zachowanie „eksplodujących” mrówek poznano już w 1916 roku, ten rodzaj owadów owiany był tajemnicą przez kolejne sto lat.

Międzynarodowy zespół badawczy złożony z entomologa, mikrobiologa, chemika i botanika wyjechał niedawno na Borneo badać te dziwne stworzenia. Uczeni zidentyfikowali 15 różnych podrodzajów Colobopsis cylindrica, a całość ich pracy została opublikowana w magazynie ZooKeys.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

RTS/blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama