Super-folia od polskich naukowców

Reklama

Chłonie wodę i ulega biodegradacji – folię na bazie naturalnych składników otrzymali uczeni z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Biodegradowalną folię można wykorzystać w rolnictwie, papiernictwie, medycynie, ale głównie w przemyśle opakowaniowym. Składnikami folii są pochodne naturalnych polimerów odnawialnych: skrobi i celulozy – odpowiednie karboksymetyloskrobi (CMS) i karboksymetylocelulozy (CMC). Są biodegradowalne i rozpuszczalne w zimnej wodzie.

O tym, że produkt jest bezpieczny może świadczyć fakt, że składniki te wykorzystuje się w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, papierniczym, farmaceutycznym oraz tekstylnym. Stosowane są jako dodatek do żywności, hydrożele, zagęstniki, środki zapobiegające zbrylaniu, substancje klejące i napełniacze.

Zespół prof. Tadeusza Spychaja otrzymał innowacyjne folie stosując glicerynę i kwas cytrynowy. Dzięki temu folia silnie chłonie wilgoć, co określa się pojęciem hydrofilowości. Ma dobre właściwości mechaniczne, rozkładając się w środowisku, nie zanieczyszczając go i nie zatruwając. Gdzie może wykorzystać tą innowacyjną folię? W rolnictwie, jako opakowanie na nawóz, w medycynie jako nośnik leków, jako nośnik warstwy kleju i jako łączenia rolek papieru w przemyśle papierniczym.

Składniki folii (CMS i CMC) produkowane są w kraju, a podczas wytwarzania folii nie powstają żadne produkty uboczne.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama