Co jest starsze kura czy jajko? Wreszcie mamy odpowiedź!

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
wt., 03/20/2018 - 23:52 -- koscielniakk

Jak donosi Daily Mail, naukowcy z Uniwersytetów Sheffield i Warwick prawdopodobnie znaleźli odpowiedź na pytanie wszystkich pytań: co jest starsze, kura czy jajko?.

Na najczęściej zadawane pytanie świata większość ludzi odpowiada „jajko”, bo w ten sposób już dinozaury przychodziły na świat.

Ale brytyjscy naukowcy mają inną odpowiedź.

Ich ostatnie badanie wykazało, że skorupka jaja kurzego może powstać tylko z protein produkowanych w jajnikach kury, a to oznacza, że kura musiała być przed jajkiem.

Ta proteina, wyjaśniają badacze, nazywa się OC-17 i działa jak katalizator przyspieszający rozwój skorupki potrzebnej do ochrony żółtka, w którym rozwija się pisklę.

Do badań wykorzystano super komputer HECToR. Chodziło o to, by można było oglądać wnętrze jaja i śledzić jego dojrzewanie.

To, co odkryli badacze było właśnie proteiną OC-17 stymulującą, we wczesnych stadiach rozwoju skorupki, tworzenie się z węglanu wapnia kryształów kalcytu budujących skorupkę.

Kryształy kalcytu mogą znajdować się w kościach i pancerzach różnych zwierząt z tym, że u kur produkowane są szybciej niż u innych gatunków (6 g skorupki w ciągu 24 godzin).

 

Autor: 
Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama