Niemal 50 hektarów będzie liczyło bezpieczne schronienie tego skarbu

Reklama

Niedaleko starożytnych piramid w Gizie, blisko 5 000 osób pracuje 24 godziny na dobę, by skończyć budowę długo oczekiwanego Wielkiego Muzeum Egipskiego, którego otwarcie spodziewane jest pod koniec bieżącego roku.

48 hektarów- tyle zajmie panoptikum poświęcone jednej tylko cywilizacji.

- Korzystamy z najnowocześniejszych technologii, które umożliwią zwiedzającym niezapomniane przeżycia i dadzą artefaktom najlepszą możliwą ochronę, mówi dyrektor generalny muzeum Tarek Tawfik

W muzeum, którego budowa będzie kosztować ponad miliard dolarów, będą przechowywane i odnawiane najcenniejsze egipskie artefakty. Z ogromnego budynku ze szklaną fasadą rozciągać się będzie wspaniały widok na płaskowyż Gizy i piramidy, oddalone o zaledwie 2 kilometry.

- To wspaniale, że będziemy mieć budynek, który wraz z piramidami umożliwi następnym pokoleniom Egipcjan poznanie historii swojej cywilizacji, mówi Tawfik.

Zwiedzający Wielkie Muzeum zobaczą m.in. sandały Tutanchamona sprzed 3 500 lat, odnowione nowoczesną techniką wykorzystującą specjalny klej. Połączenia haftu z koralikami były kompletnie zniszczone, a podeszwy się rozpadły. Teraz sandały ponownie „ożyły”, cieszy się renowator Muhaied Jusri.

Mowa o jednym z ponad 10 000 artefaktów należących do zbiorów muzeum, odnowionym przez zespół archeologów i konserwatorów.

Specjalne laboratoria Wielkiego Muzeum (17) będą jednym z największych centrów konserwatorskich na świecie.

Liczące 117 lat Muzeum Egipskie, zlokalizowane na centralnym placu Kairu -Tahrir, było wręcz przeładowane artefaktami, które nie miały szans na ekspozycję. W nowym Wielkim Muzeum Egipskim eksponaty będą miały wystarczająco dużo miejsca, by błyszczeć pełnym blaskiem.

Pod koniec tego roku, muzeum rozpocznie działalność wystawą przedmiotów z okresu faraona Tutanchamona (50.000 artefaktów), które zajmą jedną trzecią powierzchni wystawienniczej. Pokazane będzie między innymi łoże władcy, które obecnie poddawane jest gruntownej renowacji.

W ramach przygotowań do ekspozycji w nowej siedzibie, specjaliści analizują również artefakty pochodzące z innych muzeów i odnajdują dawno zapomniane przedmioty.

- Moj kolega odkrył właśnie, że pewna tunika przez 80 lat była niepoprawnie eksponowana, mówi renowator Eman Shalabi.

- Ta część tak na prawdę powinna być z tyłu, a nie z przodu, wyjaśnia.

Po Arabskiej Wiośnie 2011 roku, kiedy doszło do obalenia prezydenta Hosni Mubaraka, budowa Muzeum przyhamowała, a turystyka, z której wpływy do budżetu stanowiły 11%, odnotowała zapaść.

- Wielu bezpośrednio lub pośrednio skorzysta na nowym projekcie, który korzystnie wpłynie i na Egipt, i na sektor turystyki, mówi z nadzieją Tarek Tawfik.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

cnn.com

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama