Nieoczekiwany dostawca energii: Nasze bakterie jelitowe mogłyby wkrótce produkować paliwo.

Reklama

Jeśli dokona się zaledwie nieznacznej zmiany bakterii jelitowej E. coli, ta rzeczywiście wyprodukuje propan. Jeśli ten proces udałby się w większym zakresie, mogłoby to być nowe źródło paliwa.

url.jpg

Zmienione bakterie jelitowe mogą produkować propan jako paliwo. Angielscy i fińscy badacze dostrzegają w ich biotechnologicznym procesie przemiany możliwość zastąpienia paliw kopalnych. W piśmie branżowym „Nature Communications“ Patrik Jones z Imperial College London i jego koledzy nazywają wyprodukowany przez Escherichia coli propan „odnawialnym ekologicznym paliwem przyszłego pokolenia”.

W przypadku bakterii E. coli substancją wyjściową jest cukier prosty glukoza. Badacze zmienili sposób przemiany w kwasy tłuszczowe w taki sposób, by powstały propan, woda i aniony kwasu mrówkowego. Kolejnym produktem ubocznym jest alkohol butanol. Badacze usprawnili biosyntezę propanu poprzez wprowadzenie takiej substancji, która w czasie reakcji emituje elektrony. Większe wyniki osiągnęli, gdy zwiększyli zawartość tlenu w naczyniu reakcyjnym do 80% oraz gdy usunęli enzymy, które rozkładają półprodukty produkcji propanu.

Ilości uzyskanego propanu są jeszcze bardzo małe

Ilości propanu uzyskanego z bakterii E. coli są jeszcze bardzo małe. Badacze deklarują, że mogliby zwiększyć początkową ilość 0,3 miligram na litr o więcej niż 2 rzędy wielkości do 32 miligram na litr. Są jednak przekonani, że jest możliwy wzrost o dalsze rzędy wielkości. „Mam nadzieję, że w okresie kolejnych 5 do 10 lat dojdziemy do komercyjnie rentownych procesów, żeby opanować trwale nasze zapotrzebowanie na energię”, tymi słowami cytowano Jonesa w komunikacie pochodzącym z jego szkoły wyższej.

Koniec problemów z trawieniem.

Nasz poradnik PDF wyjaśni Państwu, jak można zapobiegać wzdęciom, problemom z trawieniem czy chorobie Crohna.

Państwa metoda badawcza oferuje więcej korzyści, piszą naukowcy: po pierwsze propan w temperaturze pokojowej ma postać gazu. Gromadzi się ponad pożywką (płyn odżywczy) z bakteriami i w łatwy sposób może być zebrany. Do tego propan daje się łatwo rozcieńczyć i przetransportować. Ponieważ ten gaz już jest stosowany

w różnorodny sposób, istnieje infrastruktura dla jego zastosowania- w przeciwieństwie do nośnika energii jakim jest wodór, który używany jest przykładowo do ogniw paliwowych.

url.jpg

Sinice przyspieszają fotosyntezę.

Badacze widzą swój proces badawczy jako obiecujący również z tego względu, ponieważ przebiega on w obecności tlenu. Wraz z tym powstaje możliwość przeniesienia badań na sinice. Te żyjące w wodzie bakterie przyspieszają fotosyntezę: w ten sposób energia słoneczna mogłaby przekształcić się w chemiczną, przewidują naukowcy.

Autor: 
Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 

focus.de

Dział: 

Komentarze

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama