Odkryto tajemnicę sprzed 100 mln lat: Oto, co dzieje się pod lodem Antarktydy

Reklama

Kilka miesięcy temu zespół badaczy przeleciał wokół Antarktydy Wschodniej, a rezultaty jego obserwacji przeczą dotychczasowej hipotezie geologicznej. Naukowcy twierdzą teraz, że pod pokrywą lodową tej części kontynentu dochodzi do setek wstrząsów. Dotąd sądzili, że masywne lodowe płyty na kontynencie przytwierdzone są pod spodem do skorupy ziemskiej, co zapobiega ich przesuwaniu.

Strona internetowa Służby Geologicznej Stanów Zjednoczonych (USGS) zamieściła informację, że kontynent notuje niezwykle mało wstrząsów sejsmicznych w porównaniu z innymi stałymi lądami Ziemi, choć prawdopodobnie te kilka czujników ulokowanych w regionie może nie wystarcza do rejestracji wszystkich trzęsień.

Najnowsze badania i ich rezultaty opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience wskazują na to, że na Antarktydzie Wschodniej ma miejsce aktywność sejsmiczna podobnie, jak w innych, fizycznie porównywalnych częściach Ziemi.

- Fakt, że nie odnotowujemy tam aktywności sejsmicznej nie oznacza jej braku, ale dowodzi niewystarczającej liczby instrumentów zlokalizowanych w pobliżu miejsca zdarzenia, powiedziała autorka pracy Amanda Lou z Uniwersytetu Drexel w Pensylwanii. Ona i jej koledzy podróżowali po Antarktydzie ustawiając tam szereg czujników dzięki czemu, w jednym tylko roku zarejestrowali 27 niewielkich wstrząsów, nie zarejestrowanych wcześniej z powodu warunków panujących na tej lodowej pustyni, z którymi muszą mierzyć się badacze.

Wschodnia Antarktyda należy do kategorii innego rodzaju kratonów - dużych, stabilnych rozległych fragmentów skorupy ziemskiej tworzących rdzeń płyt tektonicznych. Ma otwór przechodzący przez obszar subglacjalnej góry Gamburcewa, która z kolei przechodzi przez środek kontynentu.

Badacze porównali ten region z tarczą kanadyjską zajmującą większość część Kanady, w tym Quebecu.

Dziura na Antarktydzie Wschodniej liczy 100 mln lat i powoli się przemieszcza.

Autor: 
M.I.M./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Sputnik News

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama