Podróże w czasie są możliwe – ekspert zdradza, w jaki sposób może do tego dojść

Reklama

Podróże w czasie są możliwe według uznanego na świecie fizyka teoretycznego, który twierdzi, że jedynym problemem powstrzymującym naukowców są pieniądze.

Naukowcy długo rozważali możliwość dokonania tego rewolucyjnego wyczynu
a jeden z czołowych ekspertów sądzi, że jest to uwarunkowane, dostępnością środków finansowych.

Udzielając wypowiedzi dla w audycji Sunday Brunch w Kanale 4 fizyk teoretyczny Carlo Rovelli wyjaśnił, że przemieszczanie się w czasie jest możliwe.

Naukowiec powiedział: „To jest tylko kwestia pieniędzy, żeby znaleźć się
w przyszłości. Gdybyśmy mieli ich dostateczną ilość, zbudowalibyśmy statek kosmiczny, zasadniczo, nie byłoby to zbyt trudne.

Odlatujesz bardzo szybko lub zbliżasz się do czarnej dziury, potem wracasz i już odbyłeś podróż w czasie.

Jeśli chcesz znaleźć się w następnym stuleciu lub tysiącleciu, jest to proste – zbierasz dostateczną kwotę pieniędzy, udajesz się w pobliże czarnej dziury, czekasz trochę, wracasz i przemieszczasz się na tyle, na ile chcesz do przyszłości.”

Wszystko to z powodu sposobu, w jaki funkcjonuje czas.

Doktor Rovelli stwierdza: „Ziemia jest wielką skałą a masa spowalnia czas.”

Albert Einstein jako pierwszy zaproponował pomysł, że podróżowanie przy prędkości światła z dala od Ziemi spowolniłoby czas podróżującego, podczas gdy pozostający na planecie odczuliby jego upływ w normalnym tempie.

Podczas gdy podróżuje się z prędkością światła, czas płynie relatywnie wolno względem ludzi stojących na powierzchni Ziemi.

Na skutek tego będziemy lecieć szybko, podczas gdy nasze zegarki na Ziemi będą odmierzały czas ciągle w tym samym tempie.

Wynika z to również z faktu, ze czas upływa różnie w zależności od wysokości – im wyżej znajdujemy się w atmosferze, tym wolniej będzie postępował.

Dr Rovelli żartuje: „Twoja głowa żyje dłużej, niż twoje stopy”.

„Czas jest znacznie bardziej skomplikowany, niż myślimy – mamy proste wyobrażenie o nim – płynie tak samo dla każdego, zegary dokonują jego pomiaru, przeszłość różni się od teraźniejszości. Ale gdy tylko przyjrzymy się naturze
w bardziej generalnym ujęciu – ogromowi wszechświata, galaktykom, czarnym dziurom, zdamy sobie sprawę, że czas działa odmiennie w naszej codzienności.”

Jeśli chodzi o podróżowanie w przeszłość, dr Rovelli twierdzi, iż nie jest prawdopodobne. „Niestety, to jest trudniejsze.”

Autor: 
Dominik Nowicki
Źródło: 

express.co.uk

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama