Przedstawiono największy samolot świata

Reklama

Samolot zaprojektowany przez Stratolaunch, firmę specjalizującą się w wysłaniu rakiet na orbitę, ma rozpiętość skrzydeł większą niż boisko piłkarskie. Maszyna została zaprojektowana i skonstruowana w ciągu ostatnich kilku lat, w zupełnej tajemnicy. Firma Stratolaunch jest prywatną spółką zajmującą się transportem kosmicznym i należy do miliardera Paula Allena. Zaprezentowana masywna maszyna jest jak dotąd największą na świecie.

Olbrzymi samolot o długości 71 m, wysokości ogona 15 metrów, rozpiętości skrzydeł 117 metrów, został wywieziony z hangaru na kalifornijskiej pustyni Mojave, by przejść pierwsze testy.

To była pierwsza okazja do pokazania samolotu, który od początku był przeznaczony do transportu rakiet na orbitę. „Z przyjemnością informujemy, że samolot firmy Stratolaunch wszedł na ważny etap, oznaczający zakończenie budowy i rozpoczęcie fazy testów", powiedział Jean Floyd, dyrektor firmy Stratolaunch Systems Corp.

Transporter przeznaczony jest do przenoszenia rakiet na orbitę z wysokości 9 100 metrów. Na początku będzie transportować rakietę Pegasus XL", którą skonstruował Orbital ATK, ale zaprojektowany został tak, że może obsługiwać jednocześnie trzy rakiety, powiedział Floyd.

W pracy za dwa lata

"W ciągu ostatnich kilku tygodni usunęliśmy infrastrukturę służącą do produkcji, w tym podkład otaczający maszynę i po raz pierwszy opuściliśmy samolot na jego 28 kół", powiedział Floyd.

Jego zdaniem, był to "ważny krok w przygotowaniu samolotu do badań silników i co najważniejsze- pierwszego lotu".

Floyd ogłosił próby naziemne i powietrzne w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy, a pierwszy pokaz możliwości maszyny planowany jest na rok 2019.

"To znakomity samolot, więc musimy być sumienni podczas testów, a na pierwszy plan wysunąć bezpieczeństwo naszych pilotów, członków załogi i pracowników", dodał Floyd.

Allen założył Stratolaunch sześć lat temu, aby ułatwić dostęp do niskiej orbity ziemskiej.

Jego firma przygotowała już statek kosmiczny do użytku dla "SpaceShipOne”. Otrzymała 20 milionów dolarów nagrody za prywatny statek kosmiczny z załogą.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama