Przejście od okazjonalnego zażywania marihuany do codziennego zwiększa ryzyko psychozy o 159%

Reklama

  • Zażywanie marihuany znacznie zmniejsza zdolność opierania się nieodpowiedniemu zachowaniu
  • Narkotyk wywołuje psychozy poprzez zwiększenie ryzyka depresji
  • Znany jest związek między depresją a początkami psychozy
  • Powtarzające się psychozy mogą być poważnym problemem
  • Objawy obejmują poczucie prześladowania oraz uczucie, że coś obcego jest częścią nas

Czy konopie mogłoby leczyć migrenę ?

Jak wykazało najnowsze badanie, substancje chemiczne zawarte w marihuanie mogą być skuteczne w leczeniu bolesnej migreny. Kannabinoidy, substancje będące składnikami marihuany sprawiającymi, że czujemy się wyjątkowo dobrze, mogą być lepsze w leczeniu bólu, niż leki powszechnie zalecane w leczeniu migren. Naukowcy z Interuniversity Center we Florencji odkryli, że tabletki zawierające kannabinoidy redukują ból cierpiących na migrenę o 43,5 %. Zdaniem badaczy, marihuana wywołuje również szereg innych dodatnich efektów ubocznych takich, jak złagodzenie bólu brzucha i bólu mięśni. Wcześniejsze badania wykazały, że marihuana zmniejsza migreny celując w komórki kontrolujące ból i stan zapalny.

Jak przeprowadzano badanie

Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu przebadali około 4 000 13-latków z 31 okolicznych szkół. Każdego roku, przez cztery lata, uczestnicy badania wypełniali ankiety na temat zażywania jakichkolwiek substancji uzależniających i epizodów psychotycznych. Objawy psychotyczne obejmowały poczucie prześladowania oraz aberrację percepcji to jest uczucie, że coś zewnętrznego jest częścią własnego ciała. Uczestnicy rozwiązywali również zadania poznawcze, co pozwoliło badaczom na ocenę ich IQ, pamięci i reakcji na bodźce.

Podstawowe wnioski

Rezultaty badania wykazały, że przejście od okazjonalnego zażywania marihuany do codziennego lub raz w tygodniu zwiększa ryzyko psychozy o 159 %. Okazało się, że zażywanie marihuany zmniejsza zdolność człowieka do opierania się nieakceptowalnemu zachowaniu społecznemu, w odpowiedzi na określony bodziec. Uzyskane wyniki zostały opublikowane w the Journal of Child Psychology and Psychiatry.

Co mówią naukowcy

Zwiększone ryzyko rozwoju depresji w wyniku częstego zażywania marihuany uważa się za początek psychozy. Te dwie choroby psychiczne są ze sobą związane. Pani Bourque powiedziała: „Nasze wyniki potwierdzają, że regularne zażywanie marihuany w okresie dojrzewania, faktycznie wiąże się z ryzykiem wystąpienia objawów psychotycznych”.

„[Objawy psychozy] mogą być rzadkie i wtedy nie są problemem dla młodych ludzi. Natomiast, objawy powtarzające się z roku na rok dają zwiększone ryzyko wystąpienia pierwszego epizodu psychotycznego.”

„Wzrost objawów depresji, takich jak negatywne myśli i zły nastrój – mógłby wyjaśniać związek pomiędzy zażywaniem marihuany a wzrostem psychoz u młodzieży”.

Autor: 
Alexandra Thompson/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Mailonline

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama