Ślady odkrywające prawdę o dzikim zwierzu wałęsającym się po Ziemi

Reklama

Przed 150 mln lat ogromny sauropod błąkał się wzdłuż plaży na terytorium dzisiejszej Francji. W 2009 roku francuscy paleontolodzy upublicznili odkrycie największych ze znanych dotąd śladów stóp dinozaura. Ślady zostały znalezione w górach Jura, niedaleko Lionu. Przypuszcza się, że pozostawione zostały na powierzchni laguny ciepłego, płytkiego morza.

W fachowym piśmie Geobios opublikowane zostało studium na temat długiego na 35 m i ważącego 35 ton sauropoda, który przed 150 mln lat pozostawił za sobą ślady.

Naukowcy z francuskiego instytutu CNRS po kolejnych badaniach ustalili, że odciski mają długość od 1 m do 1.55 m i są największymi zachowanymi do tej pory śladami dinozaura.

Przypuszcza się, że w tym regionie, w czasach olbrzymich dinozaurów, w płytkim, ciepłym morzu było mnóstwo przesmyków i wysp obfitujących w pożywienie dla tych roślinożerców.

Obliczono, że olbrzym, którego krok miał długość 2,80 m, chodził z prędkością około 4 km/ h – dużo szybciej niż większość stworzeń. Nazwano go Brontopodus plagnensis.

Zanim naukowcy ponownie będą mogli obejść teren i obejrzeć odciski, muszą one być bezustannie chronione. Niektóre z nich, znalezione w latach 2015 i 2016, zostały poważnie uszkodzone. Jak podają lokalne władze, prace rozpoczną się najpóźniej w 2019 roku.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

standard.at

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama