Słodkie sklonowane małpki. Są powodem do szczęścia czy starchu?

Reklama

Chińscy naukowcy sklonowali dwie małpki Zong Zoa i Hua Hua, co większość świata nauki przyjęła z wielkim entuzjazmem, ale krytycy klonowania obawiają się, że następny będzie człowiek i zwracają uwagę na ciemne strony takich eksperymentów.

Chiński sukces to dowód szybkiego rozwoju technologii o ogromnym potencjale, która może być wykorzystana na wielu polach biomedycyny.

Zakłada się, że klonowanie przyspieszy leczenie wielu różnych chorób, rozwiąże problemy z niepłodnością i wymieraniem gatunku, wspomoże hodowlę organów i w konsekwencji przedłuży życie.

Tworzenie genetycznie identycznej kopii zwierząt czy organów mogłoby w przyszłości zmniejszyć liczbę zwierząt, na które ludzie polują, by wykorzystać je do eksperymentów medycznych.

Ale wiadomość o sukcesie doczekała się również krytyki i wywołała liczne dylematy natury etycznej.

Obrońcy zwierząt twierdzą, że chińscy naukowcy przedstawili tylko pozytywne strony swojego sukcesu – dwie słodkie małpki.

Inne młode przeżyły tylko parę dni albo miesięcy i zmarły schorowane, i w strasznych męczarniach. O nich, będących przecież częścią eksperymentu, już nikt nie wspomina. Są tylko liczby mówiące o tym, że sukces przyszedł po 79 próbach.

Niektórzy krytycy twierdzą, że pierwszy sklonowany ssak -owca Dolly urodziła się po 277 próbach i żyła tylko 6 lat, chociaż owce żyją zazwyczaj 20 lat.

Największy niepokój wzbudza jednak pytanie – co będzie, gdy zacznie się klonować ludzi ?

Najostrzej zareagował Watykan. Arcybiskup Vincenzo Paglia mówił o potrzebie oceny ryzyka robienia takich eksperymentów na ludziach.

- Nie wszystko, co możliwe jest dobre - uważa Paglia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Orędownicy klonowania tłumaczą, że w konsekwencji prowadzi ono do reprodukcji i długowieczności, i że dzięki klonowaniu przybędzie organów do transplantacji.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

sma/blic.rs

Dział: 

Komentarze

Wysłane przez q322 (niezweryfikowany) w
Czy to znaczy że nie długo będziemy klonować ludzi.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama