Uruchomiono największą pływającą farmę słoneczną

Reklama

Urządzenie o sile 40 megawata zostało skonstruowane nad byłym, zalanym dziś terenem górniczym. Jak podają media, Chiny poinformowały, że zakończona została budowa największego na świecie urządzenia wykorzystującego energię słoneczną, i że podłączono je już do lokalnej sieci elektrycznej.

To pierwszy krok chińskiego rządu, krytykowanego z powodu emisji szkodliwych gazów, w kierunku promocji stosowania systemów odnawialnych źródeł energii.

Zlokalizowane w miejscowości Huainanu, w prowincji Anhui, 40-megawatowe urządzenie zbudowała firma Sungrow Power Supply Co.

Unosząca się na wodzie sieć paneli słonecznych skonstruowana została nad byłym, zalanym dziś terenem górniczym.

Słoneczne farmy coraz popularniejsze

Słoneczne farmy stają się coraz bardziej popularne w świecie dzięki unikalnej konstrukcji, która jest skuteczna i rozwiązuje problemy urbanistyczne. Nie zajmują terenu na gęsto zaludnionych obszarach i zmniejszają parowanie wody.

Zimniejsze powietrze na powierzchni pomaga również w zmniejszaniu ryzyka zaniku solarnych ogniw, co często zdarza się podczas ekspozycji na wysokie temperatury.

To tylko jedno z w wielu takich urządzeń, które obecnie uruchamiane są w Chinach.

W 2016 roku, w tym samym rejonie, uruchomiono podobne, ale 20-megawatowe urządzenie.

Istnieje również park słoneczny Longyangxia Dam, który został uznany za największy tego typu na świecie, a który rozciąga się na ponad 25 kilometrach kwadratowych.

Konkurencja dla kopalni węgla

Głównym powodem przejścia na farmy słoneczne są dużo mniejsze koszty budowy, które do 2020 roku mogłyby spaść nawet o jedną trzecią.

Jak się przewiduje, w nadchodzącym dziesięcioleciu urządzenia tego typu będą poważną konkurencją dla kopalni węgla.

Chiny poinformowały również o planach zwiększenia o 20 procent wykorzystania niekopalnych źródeł energii.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama