Słodkie sklonowane małpki. Są powodem do szczęścia czy starchu?

Reklama

Chińscy naukowcy sklonowali dwie małpki Zong Zoa i Hua Hua, co większość świata nauki przyjęła z wielkim entuzjazmem, ale krytycy klonowania obawiają się, że następny będzie człowiek i zwracają uwagę na ciemne strony takich eksperymentów.

Chiński sukces to dowód szybkiego rozwoju technologii o ogromnym potencjale, która może być wykorzystana na wielu polach biomedycyny.

Zakłada się, że klonowanie przyspieszy leczenie wielu różnych chorób, rozwiąże problemy z niepłodnością i wymieraniem gatunku, wspomoże hodowlę organów i w konsekwencji przedłuży życie.

Tworzenie genetycznie identycznej kopii zwierząt czy organów mogłoby w przyszłości zmniejszyć liczbę zwierząt, na które ludzie polują, by wykorzystać je do eksperymentów medycznych.

Ale wiadomość o sukcesie doczekała się również krytyki i wywołała liczne dylematy natury etycznej.

Obrońcy zwierząt twierdzą, że chińscy naukowcy przedstawili tylko pozytywne strony swojego sukcesu – dwie słodkie małpki.

Inne młode przeżyły tylko parę dni albo miesięcy i zmarły schorowane, i w strasznych męczarniach. O nich, będących przecież częścią eksperymentu, już nikt nie wspomina. Są tylko liczby mówiące o tym, że sukces przyszedł po 79 próbach.

Niektórzy krytycy twierdzą, że pierwszy sklonowany ssak -owca Dolly urodziła się po 277 próbach i żyła tylko 6 lat, chociaż owce żyją zazwyczaj 20 lat.

Największy niepokój wzbudza jednak pytanie – co będzie, gdy zacznie się klonować ludzi ?

Najostrzej zareagował Watykan. Arcybiskup Vincenzo Paglia mówił o potrzebie oceny ryzyka robienia takich eksperymentów na ludziach.

- Nie wszystko, co możliwe jest dobre - uważa Paglia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Orędownicy klonowania tłumaczą, że w konsekwencji prowadzi ono do reprodukcji i długowieczności, i że dzięki klonowaniu przybędzie organów do transplantacji.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

sma/blic.rs

Dział: 

Komentarze

Wysłane przez q322 (niezweryfikowany) w
Czy to znaczy że nie długo będziemy klonować ludzi.

Wysłane przez DoveGaw (niezweryfikowany) w
Do you! prefer something startup new? Open and look at this website. Only here the choice of slaves for every unique guy and completely free! They are obedient slaves, they will and want implement anything you say ! http://gov.shortcm.li/kings1#X45

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama