Pokojowa Nagroda Nobla dla Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej

Reklama

Przypuszczano, że z uwagi na napiętą sytuację w relacjach z Koreą Północną, nagroda może przypaść działaniom zakazującym użycia broni jądrowej.

Jak ogłosił Komitet Noblowski, w tym roku Pokojową Nagrodę Nobla otrzyma Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej ICAN, która zachęca do podjęcia historycznego porozumienia o zakazie broni jądrowej.

Zwycięzca został wybrany spośród 318 kandydatów. Było wielce prawdopodobne, że z uwagi na kryzys na Półwyspie Koreańskim i możliwość katastrofy jądrowej, tegoroczna Nagroda Pokojowa zostanie przyznana za wysiłki zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania broni jądrowej.

Jak donosi AFP, przewodniczący Komitetu Noblowskiego -Berit Reiss-Andersen powiedział, że "Organizacja otrzymuje nagrodę za pracę na rzecz zwrócenia uwagi na katastrofalne skutki humanitarne będące efektem potencjalnego użycia jakiejkolwiek broni nuklearnej oraz nowatorskie wysiłki na rzecz porozumienia zakazującego takiej broni”.

Najlepsi w walce o zakaz broni jądrowej

Według Reiss-Andersena, ICAN jest "wiodącą inicjatywą społeczeństwa obywatelskiego w realizacji zakazu broni jądrowej, zgodnie z międzynarodowym prawem".

"Decyzja o tym, że Pokojowa Nagroda Nobla przypadła ICAN powinna zachęcić państwa posiadające broń atomową do rozważenia swoich zobowiązań w sprawie rozbrojenia", powiedział Reiss-Andersen.

W zeszłym roku nagrodę otrzymał kolumbijski prezydent Juan Manuel Santos za podpisanie porozumienia pokojowego z Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii i zakończenie wieloletniej wojny domowej w kraju. W związku z powyższym, przypuszczano, że w tym roku nagroda może być przyznana za działania na rzecz zakazu rozprzestrzeniania broni masowego rażenia. Z testamentu Alfreda Nobla z 1901 roku wynika, że nagrodę należy przyznać "człowiekowi, który najwięcej zrobił dla bratania narodów, zniesienia lub zmniejszenia armii oraz do prowadzenia lub wspomagania pokojowych zgromadzeń".

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama